Ekonomi

12’inci Türkiye Enerji Zirvesi Sona Erdi

‘Enerji ve Jeopolitik Özel’ ana teması ile yapılan Türkiye güç bölümünün en değerli Aile Buluşması 12’inci Türkiye Güç Doruğu sona erdi. T.C. Güç Bakanlığı’nın himayelerinde, Güç Fuarcılık tarafından 21-22 Kasım 2022 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen tepenin açılışını, T.C. Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptı. Bakan Dönmez, dünya güç tarihinde tahminen de öngörülebilirliğin en az olduğu bir periyoda girildiğine dikkat çekti ve “Bu durum kimi ülkeler için kriz, kimi ülkeler için fırsat demek. Bizler bu durumu fırsata çevirmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

21-22 Kasım tarihleri ortasında Antalya’da Regnum Carya Otel’de 12’ncisi düzenlenen Türkiye Güç Tepesi; STK’lar, özel bölüm temsilcileri, Türkiye ve bölge ülkelerin kamu yetkililerini buluştururken, güç piyasalarına istikamet veren mevzulara da konut sahipliği yaptı. Tepede alanlarında öne çıkmış 100’e yakın ulusal ve milletlerarası konuşmacı, düzenlenen 20’yi aşkın farklı oturumda güç dalını her açıdan masaya yatırdılar.

12. Türkiye Güç Zirvesi’ne T.C. Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanı sıra; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İktisat ve Güç Bakanı Olgun Amcaoğlu, Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder de katıldı. Ukrayna-Rusya savaşı sonrası ortaya çıkan güç krizi, tahlil yolları, Türkiye’nin bu alandaki potansiyeli ve gücü, ülkemizin fırsatları, mesken ödevleri iki gün boyunca güç doruğunda güce taraf verenlerce paylaşıldı.

Türkiye Güç Zirvesi’nde konuşan T.C. Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; Türkiye’nin bölgesinin enerji merkezi olması için yaptığı çalışmalar hakkında ilk elden bilgi verdi. Bakan Fatih Dönmez, Türkiye’nin altyapısı ve gaz piyasalarıyla doğal gaz merkezi olmak için tüm enstrümanlara sahip olduğunu belirterek, “Yeni hatların ve yeni kaynakların en ekonomik rotasının Türkiye olması, sahip olduğumuz altyapının daha da gelişmeye müsait bir potansiyeli olduğunu gösteriyor.” dedi. T.C. Güç Bakanlığı’nın himayelerinde, Güç Fuarcılık tarafından düzenlenen Zirve’nin kıymetine de vurgu yapan Bakan Dönmez, “Bu enerji zirveleri belki 3-5 yıla kalmaz, yakıt-piyasa-fiyat zirvelerinden, teknoloji-fiyat-servis zirvelerine dönüşebilir. Türkiye’de bu 3 elemanın, üçünde de çok daha büyük adımlar atacak.” dedi.

Zirve’nin Özel Oturum konuğu olanAlmanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder de Rus gazını Avrupa’ya taşıyacak Kuzey Akım 2 doğal gaz boru sınırı projesinin yürütücü firması Nord Stream AG ve 2 AG’nin Hissedarlar Komitesi Lideri kimliği ile de 12. Türkiye Güç Doruğuna katıldı. Schröder tepede, Güç ve Jeopolitik Özel başlıklı oturumda konuşmacı olarak yer aldı. Avrupa’da birçok firmanın ani fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldığını lisana getiren Schröder “Enerji fiyatlarının makul seviyede kalması için enerji tedarik güvenliğinin sağlanması şart” yorumunda bulundu.

Akaryakıt, LPG, doğalgaz, elektrik kesimleri başta olmak üzere 4 kesimi tek dorukta buluşturan 12. Türkiye Güç Doruğu, gelecek yıl tekrar buluşmak temennisi ile son buldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu