Haber

ABD-Çek Cumhuriyeti Stratejik Diyalog Toplantısında Rusya ve Çin’e karşı işbirliği vurgusu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky başkanlığında gerçekleştirilen ABD-Çek Cumhuriyeti Stratejik Diyalog Toplantısı’nda ikili ilişkilerin yanı sıra Rusya ve Çin aleyhine işbirliği konuları ele alındı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD-Çek Cumhuriyeti ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bakan Blinken, değerli bir NATO müttefiki ve bölgesel güvenlik, askeri modernizasyon ve sivil nükleer işbirliğinde kilit bir ortak olarak Çek Cumhuriyeti ile yakın işbirliğini sürdürme konusundaki güçlü kararlılığını ifade ediyor” dedi. Stratejik Diyalog Toplantısı. yaptı.” denildi.

Açıklamada, tarafların Rusya ile girdiği savaşta Ukrayna’ya destek vereceklerine dair ortak taahhütlerini yineledikleri ve iki bakanın Çin’e ilişkin ortak kaygılarını dile getirdikleri kaydedildi.

Heyetler arasında gerçekleşen görüşmenin ardından iki ülke dışişleri bakanlıkları ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Otoriter rejimlerin uluslararası kuralları yeniden tanımlama girişimlerine karşı demokratik müttefik ve ortaklarımızla birlikte birlik olmalıyız. Rusya, Ukrayna’daki eylemlerinden sorumlu tutulmalıdır. Rusya’nın dünya çapındaki kötü niyetli faaliyetlerini sınırlamak için de birlikte çalışacağız.” . görüş paylaşıldı

İki ülkenin Rusya’yı Ukrayna, Moldova ve Gürcistan topraklarından güçlerini tamamen çekmesi ve uluslararası kabul görmüş sınırlara saygı duyması yönünde çağrıda bulunduğu belirtilen açıklamada, “NATO’nun birlik ve beraberliği hayati önem taşıyor. Özellikle İttifak’ın doğu kanadında , NATO’nun caydırıcılığı ve savunması Finlandiya’nın NATO üyeliğini memnuniyetle karşılıyoruz ve İsveç’in hızlı üyeliğini tamamen destekliyoruz.” değerlendirme yapıldı.

Ortak açıklamada, heyetlerin Rusya’ya yönelik mali yaptırımlar konusunda koordinasyonun ele alınmasının yanı sıra Belarus’un Rusya’ya verdiği destekten sorumlu tutulması için işbirliği yapılmasının ele alındığı belirtildi.

Enerji güvenliğine ilişkin açıklamada, “Çek Cumhuriyeti ve ABD, nükleer enerji konusunda işbirliğini teşvik ederken, güç kaynaklarını çeşitlendirme, Rusya’nın petrol satışlarından elde ettiği geliri sınırlama ve yenilenebilir enerjide yatırım ve geliştirmeyi hızlandırma fırsatlarını görüştü” denildi. ifadeler yer aldı.

İki ülkenin Çin’e karşı ortak bir vizyona sahip olması olarak fiyatlanan açıklamada, Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın savunulması ve Tayvan dahil bölgedeki ortaklarla dayanak ve işbirliğinin derinleştirilmesi sözü verildi.

haberborcka.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu