Haber

AFP CEO’su ifade verdi: ‘Filistin yanlısı’ yayın iddiaları reddedildi

Fransız haber ajansı AFP, ‘Filistin yanlısı’ yayın yaptığı yönündeki suçlamaları reddetti. İfade vermek üzere Senato’ya çağrılan AFP Lideri ve CEO’su Fabrice Fries, suçlamaları ‘çirkin’ olarak nitelendirerek iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Haber ajansının Hamas’ı “terör örgütü” olarak tanımlamadığı için “antisemitizmi artırmakla” suçlandığını belirten Fries, AFP’nin önyargı iddialarını “çok ciddiye aldığını” belirtti. Fries, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını ‘bağımsız’ yayınlamasının ‘önyargılı’ sayılamayacağını savundu.

’20 YILDAN FAZLA GEÇERLİ’

Fries, AFP’nin haberlerinde “Hamas, AB, ABD ve İsrail tarafından terör örgütü olarak tanınıyor” ibaresini içeren ‘terörist’ kelimesini kullanmaktan kaçınmasının AP ve Reuters ile benzer bir yayın politikasına dayandığını söyledi. ve şunu ekledi: “Bu kural 20 yılı aşkın süredir yürürlüktedir ve istisnasız tüm durumlarda geçerlidir.” “Kuruluşlar için geçerlidir” dedi.

Fries, ‘terörist’ kelimesinin siyasi içerikli olduğunu belirterek, kullanımının belirsizliği nedeniyle bu tanımdan kaçındıklarını belirtti.

‘SAHADAKİ TAKIMLARI DA KORUYORUZ’

Fries ile birlikte Senato’da konuşan AFP’nin Küresel Yayın Direktörü Phil Chetwynd de bu yayın politikasının ‘sahadaki takımları korumak’ amaçlı olduğunu belirtti. Chetwynd, “Mesela Taliban’ı terörist olarak tanımlamaya başladığımızda oradaki tüm gazetecilerimizin sırtına hedef koyuyoruz ve ofisi kapatmak zorunda kalıyoruz. Birçok yer için de aynısını söyleyebilirim.”

Hamas’ın terörist olarak adlandırılmamasına destek veren Boyun Eğmez Fransa (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon, X hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “AFP’nin anlamlı titizliği bağlamında. Tarih bizi haklı çıkarıyor. Kelime Terör uluslararasıdır “Adaletten kaçmaya ve ‘katliam hakkını’ meşrulaştırmaya yönelik bir oyalamadır.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu