Ekonomi

Alaska Havayolları 160 milyon dolarlık Virgin ticari marka itirazını kaybetti

Alaska Havayolları, Virgin Group ile olan ticari marka anlaşmazlığında havayolunun yaklaşık 160 milyon dolar ödemesini zorunlu kılan bir karara karşı yaptığı temyiz başvurusunda başarısız oldu. Virgin’e yapılan yıllık “asgari telif” ödemesine odaklanan dava, Alaska’nın ana şirketinin 2016 yılında satın aldığı Virgin America Inc. ile 2014 yılında yapılan bir ticari marka lisans anlaşmasından kaynaklanıyor.

Londra Yüksek Mahkemesi daha önce, Alaska Havayolları’nın artık Virgin markasını kullanmamasına rağmen Virgin’in bu telif ücretlerini almaya hakkı olduğuna karar vermişti. Anlaşma, Virgin markasının kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın Alaska’nın 2039 yılına kadar yıllık yaklaşık 8 milyon dolar ödemeye devam etmesini öngörüyordu.

Alaska Havayolları, kullanılmayan ticari markalar için ödeme yapma yükümlülüğünün “ticari açıdan saçma” olduğunu savunarak karara itiraz etmişti. Ancak Londra’da Yargıç Stephen Phillips başkanlığındaki Temyiz Mahkemesi Salı günü ilk kararı onaylayarak Virgin’in sözleşme yorumunun doğru ve bağlayıcı olduğunu teyit etti.

Anlaşmazlık, ticari marka anlaşmalarının karmaşıklığını ve marka kullanımındaki bir değişiklikten sonra bile bu tür sözleşmelerden kaynaklanabilecek potansiyel uzun vadeli mali yükümlülükleri vurgulamaktadır. Boeing 737 MAX 9 da dahil olmak üzere ticari uçak filosuyla tanınan Alaska Havayolları, Virgin ile yapılan orijinal lisans anlaşmasında belirtilen şartlara uymak zorunda.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

kesaphaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu