Ekonomi

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne %0,97 yükselişle 4.702 puan bandından rekor tazeleyerek başladı.

BIST 100 endeksi, dün 4.534 – 4.686 puan ortasında hareket ettikten sonra günlük %1,9 yükselişle 4.657 puandan kapanış gördü.

Sabah seansının birinci saatinde kimyasal, petrol ve plastik endeksi, %2’nin üzerinde kıymet artışıyla en çok talep gören dal oldu. Akabinde odun, kağıt ve baskı ile sınai endeksi, %1’in üzerinde paha artışıyla devam ediyordu. Açılışta spor, turizm ve tekstil kesimi satıcılı başlayan kesimlerin başında yer aldı. Bankalar, holding ve inşaat bölümü ise güne yatay başladı. 

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında SMRTG, açılışta yine tavan fiyatından süreç görerek en çok kazandıran pay oldu. Smart Güneş, 8 Kasım’dan bu yana bir gün haricinde tavan fiyatından süreç görmeye devam ederek bugün 141,6 TL fiyatına kadar ulaştı.

BIST 100’de güne en yüksek taleple başlayan öteki paylar ise şu an ALBRK, HEKTS ve SASA olarak devam ediyor. Öteki yandan LOGO, AKFGY ve ODAS ise güne satıcılı başlayan payların başına yer alıyordu.

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde ekside devam ediyordu. ABD endeksleri dün, ÜFE verisinin de beklentilerin altında gelmesinin akabinde günü alıcılı kapattı. Bunun yanında ABD vadelileri artıda kalırken Avrupa vadelilerinin hafif satıcılı hareket ettiği görüldü.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu