Dünya

“DenizBank VoiceUp A Capella Festivali”ne iki hafta kaldı!

Koro çalışmalarının ülkemizdeki yenilikçi isimlerinden Başak Doğan tarafından kurulan Ses Akademisi, kuruluşundan bu yana sanatın farklı disiplinlerini destekleyen ve her dönem “Sanata Evet” diyen DenizBank’a uluslararası sanatın ana sponsoru olmuştur. fırsat. DenizBank VoiceUp A Capella Festivaliİmzalıyor. 22 – 27 Ağustos şehrin çeşitli yerlerinde, tarihlerin ortasında yer alan; Dünyaca ünlü koro şeflerinin Türkiye’de ilk kez eğitim vereceği festival.Hollanda’dan Uruguay’a, Türkiye’den Danimarka’ya 550’den fazla müzisyen, koro ve vokal topluluğu katılacak.

Festival kapsamında Avrupa’nın tanınmış eğitmen ve şeflerinin yönetiminde 25 farklı workshop ve 25’in üzerinde konserin yanı sıra bir de panel gerçekleştirilecek. Festivalin ana seti, 40 yılı aşkın bir süredir tüm a capella müzikseverlere ilham kaynağı olan İsveç’tir. Gerçek Grup.

Koro ve a capella müziğinin Türkiye’de ilk kez öğrenilmesi, paylaşılması ve yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenecek olan DenizBank VoiceUp A Capella Festivali, Avrupa’da onlarca yıldır devam eden Europa Cantat, Eurotreff ve Choralies gibi festivallerden ilham alıyor. . Ülkemizde koro müziğinin gelişmesi için yoğun çaba sarf eden, uluslararası platformda adını duyuran ve bu alanda öncü olan Vokal Akademi, festivali bir klasik haline getirerek iki yılda bir düzenlemeyi hedefliyor.

Festival, yurt dışından ve Anadolu’nun birçok ilinden katılımcıları ağırlayacak.

Avrupa ve dünyadan 550’den fazla katılımcının yer alacağı festivale Anadolu’nun farklı yerlerinden müzik öğretmenleri ve koro şefleri de katılacak. Festivalin sabah programında eğitmen şeflerle şeflik repertuarı ve sahne çalışılırken; Akşam programlarında ise katılımcılar birbirlerini dinleme fırsatı bulacaklar. Kapanış konserinde ise festivalin temsilleri sunulacak.

Dünyaca ünlü koro şefleri ilk kez ülkemizde eğitim alacak

Çoksesli müziğin İstanbul’un her köşesinde yankılanacağı festivalde, dünyanın en başarılı 10 korosu listesine giren Leioa Kantika Korala’nın kurucu şefi İspanya’dan Basilio Astulez de ülkemizde müzik eğitimi verecek. İlk kez. Hollandalı ünlü festival koreografı Panda van Proosdij, Basix ve M-Pact setlerinin kurucusu Morten Kjær, The Real Group’un kurucusu Peder Karlsson, yarattığı Vokal Boyama şeflik tekniği ile dünya koro müziğinin yönünü değiştiren Jim Daus Hjernøe, festivalin atölye kürasyonları arasında da yer alıyor. . Ayrıca Stephan Lutermann, Annemarie Homan, Emily May’t Hoen, Randy Esen, Freeplay Duo, Agnes Hapsari, Sven Keet, Ruben Smits ve Fidan Kurt Kasapbaşı da çeşitli atölyelerin yer aldığı festivalde izlenecek isimler arasında yer alıyor.

Festival “Müzikte Kadın Liderler”panele ev sahipliği yapacak.

Arter, festival kapsamında yaratıcı alanda kadınların fırsat eşitliğini desteklemek ve çoksesli müzik alanında toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikleri tartışmak için çalışıyor. “Müzikte Kadın Liderler” başlıklı panelayarlanacak. Dr. Aylin VartanyanModeratörlük yapılacak panele, Melike Şahin, Ece Dizdar, Ceren Gündoğdu,koro koreografı Panda van ProosdijVe Başak Doğankatılacak.

Festival, konser salonlarına, dev oditoryumlara ve parklara yayılacak.

Festival; Cemal Reşit Rey, Kırım Kilisesi, İTÜ Maçka Amfi Tiyatroları ve Mustafa Kemal Amfi Tiyatrosu, Arter Sevgi Gönül Oditoryumu ve Sanat Bahçesi, Vosgeperan Ermeni Kilisesi, Maçka Parkı, Vokal Akademisi ve DenizBank Genel Müdürlüğü başta olmak üzere birçok farklı mekanda yer alacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

aricakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu