Ekonomi

Denizli Valiliği tarafından başlatılan Ceviz Üretim Alanlarının Geliştirilmesi Projesi

Denizli Valiliği tarafından başlatılan Ceviz Üretim Alanlarını Geliştirme Projesi, 18 ilçede 7581 çiftçiye 536 bin ceviz fidanı dağıtılarak Denizli’nin Türkiye’nin ceviz başkenti olmasına önemli bir katkı sağladı.

Denizli Valiliği öncülüğünde, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Denizli Ticaret Borsası ve Denizli Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle yürütülen Ceviz Üretim Alanlarının Geliştirilmesi Projesi kapsamında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknik ekibi, ve Denizli Ticaret Borsası Balıkesir’den 2023-2024 fidan dağıtım ve dikim dönemi için. Bandırma İlçesi’ndeki fidan üreticilerini ve üretim alanlarını ziyaret ederek Chadler çeşidi ceviz fidanlarının gelişimini ve bitki sağlığını kontrol etti. Daha sonra 3 parti halinde 60 bin 900 adet Chadler çeşidi ceviz fidanı Denizli’ye getirilerek dağıtımları tamamlandı.

Proje kapsamında Denizli’nin Sarayköy ilçesi hariç 18 ilçesinde 33 bin 537 dekar alana dikilmek üzere 7581 çiftçiye 536 bin sertifikalı ceviz fidanı dağıtıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Şakir Çınar, şunları söyledi: “Denizli, Türkiye ceviz üretiminin yüzde 4’ünü karşılıyor. Dağıtımını yaptığımız ceviz fidanları dünyaca ünlü çeşitlerden oluşuyor ve kurulan kapalı bahçelerin denetimleri teknik personelimiz tarafından düzenli olarak yapılıyor. Tutulma oranları yüzde 80-90 arasında. Projenin “En başından beri hedefimiz Denizli’yi Türkiye’nin ceviz bahçesi yapmak. Türkiye’de yüzölçümü bakımından birinci sırada yer alan Denizli’yi üretim açısından da üst sıralara çıkarmak ve “Ceviz’in Başkenti Ceviz Markalı Şehir” haline getirmek dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Nerede ihtiyaç varsa gece gündüz çalıştık. Siz her zaman yanımızda oldunuz. Üretiminize destek olmanız bizi mutlu ediyor. Daha fazlasını ve daha kaliteli üretmemiz lazım, destekliyoruz” dedi. Bu çabanın içinde sizlerin olması çok zor.”Ben sizin bu şartlarda üretim yaptığınızı ve hayatta kalmaya çalıştığınızı en iyi bilenlerdenim. Çiftçilerimizin ihtiyacı olan her konuda destek olduk. Aynı anlayışla yolumuza devam edeceğiz” dedi. Projeyle bugüne kadar 7 bin 500 çiftçiye 475 bin ceviz fidanı dağıttıklarını belirten Başkan Zolan, bu yıl toplam fidan sayısının 536 bine ulaştığını kaydetti. – DENİZLİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu