İçerik

Elon Musk Belirli API’lerin Ücretsiz Olacağını Duyurdu

Geçen ay Twitter CEO’su Elon Musk, geliştiricileri kızdıracak bir saldırıyla üçüncü parti uygulamaların takviyesini sessizce kesti. Bu olay üzerine doğal olarak çok tepki çekti.

İki gün önce şirket, API erişimini fiyatlandıracağını duyurdu. Parti uygulamalarının kullanımı nedeniyle felç olacak . Musk dün yaptığı paylaşımlarda sadece bir ilaç API’sinin ücretsiz olabileceğini duyurdu.

“Twitter, ücretsiz ve iyi içerik sağlayan botlar için hafif, yalnızca yazılabilir bir API sağlayacak”

Geliştiricilerden geri bildirim aldıktan sonra Elon Musk, Twitter’ın salt yazılır ve iyi içerik botları olduğunu söyledi. Ücretsiz olarak erişilebilen bir API sağlayacağını söyledi.

Bu karar, Musk’ın yönetimindeki Twitter’da soru işaretleri uyandıran politikalardan biri. “İyi içerik” nedir ve buna kim karar verir? hakkında bilgi yoktur. Twitter bu kuralı uygularsa bazı botlar platformdaki ömürlerini uzatmış olacak.

80’den fazla bot geliştiren ve hatta 2016’da bir bot geliştirme tepesi organize eden bir geliştirici olan Darius Kazemi, bir röportajda bu otomatik hesapların yıllardır ortalıkta dolaştığını söyledi. Twitter ayrılmaz bir parçasıdır devletler. Binlerce takipçisi olan bu botlardan bazılarının her gün birçok kişinin ana sayfasını neşelendirdiğini sözlerine ekledi.

Musk’ın dediği gibi API’ler ödeniyorsa bu, bot üreticilerinin her yıl çok para kazandığı anlamına geliyor. Aynen Kazemi’nin dediği gibi: “Twitter’da 80’den fazla botum var, bu yüzden onları ayakta tutmak her yıl birkaç bin dolar alıyor ve o kadarını karşılayamam.”

Musk’tan bahsedildi iyi içerik ‘ Burada en büyük kriter iyi içerik sağlayan botların kötü içerik üretip üretmeyeceğine kimin karar vereceğidir. Ne düşünüyorsun? Lütfen fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu