Haber

Eski İsrail başbakanı: Avrupa kamuoyunu kaybediyoruz, hükümetleri de kaybedeceğiz

Eski İsrail başbakanı ve savunma bakanı Ehud Barak, bir aydır devam eden İsrail-Filistin çatışmalarına ilişkin ABD basınına konuştu. 1999-2001 yılları arasında başbakanlık yapan Barak, dünya kamuoyunun kendilerine karşı döndüğüne dikkat çekerek, ‘İsrail’in Hamas’ı yenmek için sadece birkaç haftası var’ dedi.

Politico’dan Jemmie Dettmer’in haberine göre Barak, “Halkın ses tonuna ve ruh haline kulak verin. Kapalı kapılar ardında durum biraz daha net. Avrupa kamuoyunu kaybediyoruz. Bir iki hafta içinde kaybetmeye başlayacağız.” Avrupa’daki hükümetler de öyle. Bir hafta sonra.” “O zaman Amerikalılarla olan anlaşmazlık gün yüzüne çıkmaya başlayacak” dedi.

‘ABD BİZİM NE YAPTIĞIMIZI BELİRTEMEZ AMA…’

Çatışmaların sona ermesinden sonraki döneme ilişkin tahminlerini paylaşan eski başbakan, “Gazze’yi Hamas’tan geri almanın başlangıcı olarak Mahmud Abbas’ın Filistin Yönetimi tarafından gerçekleştirilen askeri operasyonun ardından çok uluslu bir Arap gücünün Gazze’yi kontrol edebileceğini” savundu. Barak, Gazze’deki siyasi düzen bu şekilde değişse bile, bir Filistin devleti kurmaya yönelik diplomasiye dönüşün çok uzak bir ihtimal olduğunu söyledi.

Barak, Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği ‘Aksa Tufanı’ saldırısının ardından İsrail’e duyulan sempatinin azalmaya başlamasından duyduğu endişeyi de dile getirerek, “Görüyorsunuz ki fırsat penceresi açılıyor” dedi. Operasyon konusunda Amerikalılarla çatışmaya doğru gittiğimiz açık. Amerika “İsrail’e ne yapacağını dikte edemez. Ancak bunları da görmezden gelemeyiz” dedi.

‘GAZZE’DEKİ SİVİL ÖLÜMLER DESTEK ZAYIFLIYOR’

Washington’un İsrail’in güvenliğinin baş garantörü rolüne işaret eden Barak, “Önümüzdeki iki ila üç hafta içinde, belki de daha erken bir zamanda, Amerika’nın taleplerini kabul etmek zorunda kalacağız” dedi.

Hamas’ı “yok etmenin” aylar hatta bir yıl sürebileceğini belirten eski İsrail başbakanı, Gazze’deki sivil ölümleri ve çatışmaların daha geniş bir coğrafyaya yayılma ihtimaline ilişkin endişeler nedeniyle Batı’nın desteğinin zayıflamaya başladığına dikkat çekti. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu