Haber

Eyt Teklifi’nin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri tartışmayla başladı. CHP’li Beko: “Güle güle Recep Sen”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, AKP’nin emeklilik yaşına ilişkin yasa tasarısının görüşmeleri başladı. Görüşme öncesinde CHP ve AKP’li milletvekilleri arasında sözlü tartışma yaşandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AKP’li milletvekillerine, “Bunlar tuzlu, zenginlerin, beşliler çetesinin temsilcileridir” dedi. CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Saçların bukleler, Recep güle güle” dedi.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren Emekli Yaşı Olanlar Hakkındaki Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu (EYT) ile 2444 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı ele alındı. Teklifle üyeler tam olarak çözülmedi ve EYT üyeleri emekli maaşı alanlar oldu. Muhalefet milletvekilleri, “Staj ve çıraklık mağdurları olmasaydı EYT eksik kalırdı. Sadece EYT değil, depremde mahsur kaldım diyenlerin sesini duyun. Aynı yaş, aynı ikramiye gün, 1 gün, 17 yıl. stajyer diyor ki: Avrupa’da staj yapsaydım sayacaktınız. Neden bu ayrımcılık? Emekli maaşı 8 bin 500 lira düşük olsun. EYT dönüşü 31 Aralık 1999 olsun”.

Toplantı öncesi CHP’li milletvekilleri ellerindeki pankartlarla EYT’lilerin mağduriyet ve taleplerini dile getirdi. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ısrarı ve EYT’lilerin mücadelesi sonucunda yasa tasarısının Meclis’e geldiğini ancak önergede eksiklikler olduğunu söyledi. Girgin, “Çalışma Bakanı ’99’dan önceki tüm şartlara geri döneceğiz’ dedi. Ancak çıkarılan kanunda yaş kuralı kaldırıldı, prim şartı kaldırılmadı yani mağduriyet devam ediyor. AKP iktidarı bir sorunu çözüyordu, bir sorunu çözmesi gerekmesine rağmen dürüstçe bir şey yapamadı.”

Girgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Seçimi kaybetsek de biz orada olmayacağız, onlara çift ilmek ödenecek” dediğini belirterek, “Ama değişen şu ki seçim yaklaşıyor. Bunu görüyorlar. dedi.

Girgin, deprem ve staj mağdurlarının sorunlarını çözen, intibak ve kademelendirmeyi içeren bir teklif yapılması gerektiğini söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, vatandaşlardan mağduriyetlerle ilgili mesajlar aldığını belirterek, “Bakanımıza güvendik, inandık. Doğum ve askerlik borcu için bankalardan kredi çektik. 5 bin gün bitince istiyorlar. 5 bin 975 güne kadar çalışmamız gerekiyor. Aslında şu an işsiziz, bankalardan da kredi çektik. Biz de borçluyuz. Dolayısıyla bu değerli bir bahis, bunu Bakan ve hükümet yetkililerinin duymasını talep ediyoruz” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Adalet ve Kalkınma Partisi, intibak düzenlemesi dışında 2008’de emekli maaşlarını yüzde 70’lerden yüzde 30’lara indirdi. Bu katsayının düzenlenmesi gerekiyor. Stajyerlerin mağduriyetleri giderilmedi. “Kat sayısı artırılmadıkça, prime takılanların mağduriyeti giderilmedikçe ve esnafın prim gün sayısı sigortalılarla eşitlenmedikçe bu düzenleme yeterli olmayacaktır” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Teklif hayal kırıklığı yarattı. EYT üyelerinin sorunlarını çözmeye yetecek bir teklif değil. Bu teklifle sorunu artanların taleplerini defalarca bize ilettikleri bir süreci yaşıyoruz.”

“SÖZLERİMİZİ YARI YARI YAPAR”

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ise Marmara ve Düzce depremleri nedeniyle 8 Eylül 1999’dan önce işsiz kalanların mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini belirterek, “Adalet ve Kalkınma Partisi vaatlerimizi yerine getiriyor. Tamamlanmasına çok az bir süre kaldı. Zamanla, 3-4 ay sonra bunları birer birer tamamlamaya başlayacağız” diye konuştu.

Komisyonda AKP’li milletvekilleri ile CHP’li milletvekilleri arasında da arbede yaşandı. AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş, CHP’li büyükşehir belediyelerinde çalışanların işten çıkarıldığını iddia etti. AKP Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Bütün millet emekli olalım” diyerek CHP’li milletvekillerini “şov yapmakla” suçladı. CHP’li Girgin, iktidarın tek kaygısının seçim olduğunu belirterek, “Gidiyorum korkusu. Ne yaparsanız yapın EYT’liler size ihtiyacınız olan cevabı sandıkta verecek.”

“SAÇLARINIZ LÜLE TÜLE TAYYİP Güle Güle”

CHP’li Girgin, “Taraftarlara gelince, bu büyük bir çanta. Bu hükümet Okluk’taki saraya 13 milyon liralık yatırım ayırıyor. İşçiye gelince yok.” CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Saçların bukle dolu Recep güle güle” dedi.

“BEŞLİ ÇETİNİN VEKİLİ İŞTE BU”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bunlar varlıklı, zenginlerin, beşliler çetesinin temsilcileridir” dedi.

“EYT’LİLER EPT OLUYOR”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan şunları söyledi:

“EYT’liler 5000 gün primle emekli olurken, getirdikleri kanunla 5975 gün prim ödemek zorunda kalacaklar. EYT’liler artık EPT (Emekliliği Prime Geçenler) üyesi oldular. Bunu asla kabul etmiyoruz.

Çırakların ve kursiyerlerin 8 Eylül 1999’dan önceki işe başlama tarihlerini işe başlama tarihi olarak saymazlar. Milyonlarca çırak ve stajyer bu düzenlemenin kurbanı olacak. 8 Eylül 1999’dan önce meydana gelen deprem nedeniyle istihdam edilemeyenler var, yani EYT’nin kilometre taşı 31 Aralık 1999 olmalı. EYT’lilerin haklarını sonuna kadar savunacağız.

“SEÇİM İSTİYORLAR, BİZİM GÖREVİM EYT’LİLERİN VE TÜM EMEKLİLERİN HAKLARINI KORUMAK”

EYT’liler emekli olduklarında büyük hayal kırıklığına uğrayacaklar ve sadece 5 bin 500 TL maaş alacaklar. Ancak 1999’daki aylık bağlama oranları geçerli olsaydı şimdi 12 bin TL maaş alacaklardı. 5 bin 500 TL ile ne kira ödeniyor, ne faturalar ödeniyor, ne mutfak giderleri karşılanıyor. En düşük emekli maaşı mutlaka 10 bin TL’nin üzerine taşınmalıdır. Aylık bağlama oranları 99’un öncesine taşınsın ve EYT’liler 12 bin TL maaşa ulaşsın.”

Öte yandan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım ile AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş arasında Uşak’ta yapılan yatırımlarla ilgili karşılıklı tartışma çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu