Dünya

Güneş fırtınası Starlink uydularını salladı; ama yıkamadı

Galaksilerin fatihi Elon Musk’ın dünyanın her köşesine uydu internet bağlantısı sağlayan şirketi Starlink, güneşte meydana gelen patlamalardan olumsuz etkilendi.

Dünyanın kuzey bölgelerinde geceyi ışıl ışıl aydınlatan güneş fırtınasının ışıkları, aynı zamanda yörüngede dönüp duran uyduların da kabusu oldu. Dijital / elektronik cihazlarında sorunlar yaşayan uyduların dünya ile iletişim sorunları ortaya çıkarken, dünyanın her noktasında pek çok kullanıcısına internet hizmeti sunan Starlink’in uyduları da bu fırtınadan nasibini aldı.

Tam olarak ne oldu?

Her zamankinden daha güçlü bir güneş patlaması ve koronal kütle atımı (CME), jeomanyetik fırtınaya neden oldu ve bunun sonucunda aurora borealis Dünya’nın manyetik alanına ulaştı ve güneşten gelen yüklü parçacıklar üst atmosferdeki atomlarla çarpıştı. Ancak sadece atmosfere çarpmakla kalmadı, dünya yörüngesindeki uyduları da zor durumda bırakılar.

Starlink’in kurucusu Elon Musk bu konuyla ilgili olarak Twitter’da şu açıklamayı yaptı: “Büyük jeomanyetik güneş fırtınası şu anda gerçekleşiyor. Bu, uzun zamandır yaşananların en büyüğü. Starlink uyduları çok fazla baskı altında ama şimdilik dayanıyorlar!

Bazı kullanıcılar indirme hızlarının normalden daha yavaş olduğu konusunda uyarıda bulunurken, başka bir Reddit kullanıcısı şöyle bir post yayınladı: “Fırtına başladığından beri fark ettiğim tek şey var, çok fazla sayıda ‘mikro’ (< 2 saniye) kesintiler yaşanıyor.

Sonuç olarak, Starlink fırtınayı beklenen felaketi yaşamadan atlatmış görünüyor. Bağlantı kalitesinde biraz düşüş yaşansa da insanlar internetten kopmadılar, uydular yanıp parçalanmadı, şirket hizmet dışı kalmadı… SpaceX de, Starlink uydularının tümünün fırtınadan sağlam çıktığını doğrulayan bir açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu