Haber

Hamas’tan Gazze’de ateşkes için 3 aşamalı karşı teklif

Hamas’ın Gazze’de müzakere edilen ateşkese yanıtının Katar aracılığıyla Mossad’a iletildiği ve İsrail tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirildiğinin açıklanmasının ardından Hamas’ın teklifinin ayrıntıları basına yansıdı.

Reuters’in haberine göre Hamas, Katar ve Mısırlı arabulucuların kendilerine ilettiği, ABD ve İsrail’in de desteklediği rehine değişimi ve ateşkes teklifine yanıt olarak Gazze’de 4,5 ay süreyle ateşkes talebinde bulundu ve bu sürenin sonunda çatışmalar yeniden başlayacak. tamamen bitsin. Bitmesini istiyordu. Ajansın gördüğünü belirttiği taslak metinde, Hamas’ın sunduğu karşı teklifin her biri 45 günden oluşacak üç aşamadan oluştuğu görüldü.

‘GAZZE YENİDEN İNŞA EDİLMELİ, İSRAİL TAMAMEN ÇEKİLMELİ’

Hamas’ın karşı teklifine göre Gazze’deki Filistinli gruplar ellerinde tuttukları İsrailli rehineleri serbest bırakacak, 7 Ekim 2023’teki ‘Aksa Tufanı’ saldırısında ise İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinliler de serbest bırakılacak. Gazze’nin yeniden inşasını da öngören öneriye göre İsrail güçlerinin Gazze’den tamamen çekilmesi ve tarafların elindeki naaşların takası da Hamas tarafından talep edildi.

Hamas’ın karşı teklifine göre, Gazze’de esir tutulan tüm İsrailli kadın rehineler, 19 yaşın altındaki erkek rehineler, yaşlılar ve hastalar ile Filistinli kadın ve çocuklar, ilk 45 günlük aşamada serbest bırakılacak. İsrail hapishanelerinden serbest bırakılmaları karşılığında anlaşma sağlandı. Kalan erkek rehineler ise ikinci 45 günlük aşamada serbest bırakılacak. Cenaze değişimi son 45 gün içinde gerçekleşecek.

HAMAS’TAN TALEP: ‘1500 FİLİSTİNLİ’Yİ SERBEST BIRAKIN’

Anlaşmanın üçüncü ve son 45 günlük aşamasının sonunda Hamas, tarafların savaşın sona erdirilmesi konusunda anlaşmasını da bekleyecek.

Teklifin ekinde Hamas, üçte biri İsrail tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Filistinliler listesinden seçilecek olan 1.500 Filistinli mahkumun serbest bırakılmasını talep etti. Gazze’de ateşkes sağlanması halinde bölgedeki sivillere gıda ve diğer yardım malzemeleri de ulaştırılacak.

Filistin’in Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas, dün yaptığı açıklamada, rehine değişimi ve ateşkes teklifine ilişkin “çerçeve anlaşması”na cevabını Mısır ve Katar’a ilettiğini ve “olumlu” yanıt verdiğini duyurdu. Açıklamada, “Hamas, çerçeve anlaşmasına ilişkin cevabını Mısırlı ve Katarlı kardeşlerine iletti” denildi.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu