Ekonomi

Intuitive Machines’in hisseleri, gelir beklentilerinin tahminlerin altında kalması nedeniyle %10 düştü

HOUSTON – Intuitive Machines, Inc. (NASDAQ:LUNR) 31 Mart 2024’te sona eren ilk çeyrek için analist beklentilerini aşan önemli bir gelir artışı bildirdi. Ancak, mali yıl için gelir beklentisi beklentilerin altında kaldı. Açıklamanın ardından hisse senedi %10 değer kaybetti.

Uzay keşif şirketi, geçen yılın aynı çeyreğine göre %301’lik önemli bir artış ve 59,53 milyon dolarlık konsensüs tahminine kıyasla kayda değer bir artışla 73,07 milyon dolarlık ilk çeyrek geliri açıkladı. Gelir artışı öncelikle IM-1 görevinin başarısına ve OMES III operasyonlarının tam bir çeyreğine bağlanıyor.

Şirket, NASA ve ticari yükleri Ay’a tarihteki herhangi bir araçtan daha güneye ulaştırarak tarihi bir dönüm noktasına ulaştı ve ABD’nin 50 yılı aşkın bir süredir Ay’a ilk inişini gerçekleştirdi. Bu başarı, 30 milyon dolarlık NASA Lunar Terrain Vehicle (LTV) sözleşmesiyle birlikte, Intuitive Machines’in uzay endüstrisindeki artan varlığının altını çiziyor.

Şirketin 24 mali yılı için öngördüğü gelir 200 milyon ila 240 milyon dolar arasında olup, bu rakam analistlerin 267,9 milyon dolarlık konsensüsünün altında kalmaktadır. Beklenenden daha düşük olan bu öngörü, daha muhafazakâr bir büyüme görünümüne işaret ettiği için yatırımcıların heyecanını azaltmış olabilir.

CEO Steve Altemus şirketin gidişatına olan güvenini dile getirerek, “Başarılı IM-1 görevimiz ve OMES III operasyonlarının tam bir çeyreği ile yıla mükemmel bir başlangıç yaptık” dedi. LTV hizmetleri ödülünün stratejik öneminin altını çizerek, bu ödülün şirketin kabiliyetlerini faydalı yük teslimatının ötesinde kargo teslimatı ve yüzey sistemleri geliştirmeye kadar genişlettiğini belirtti.

Intuitive Machines bu çeyreği 55.2 milyon $ nakit bakiyesi ile kapattı ki bu şirketin kuruluşundan bu yana en büyük çeyrek sonu bakiyesidir ve disiplinli nakit yönetimini yansıtmaktadır. Şirket ayrıca 222,4 milyon dolarlık bir sözleşme birikimi olduğunu bildirdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu