Haber

NATO Genel Sekreterliğine aday olan Hollanda Başbakanı Rutte’den Macaristan’a ‘Ukrayna’ sözü

Financial Times’ın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Hollanda Başbakanı Rutte, Orban’a, NATO Genel Sekreteri olması halinde ‘Macaristan’ın ittifakın Ukrayna’yı desteklemek üzere kendi toprakları dışındaki faaliyetlerine katılmayı reddetme hakkına sahip olacağı’ sözünü verdi.

Daha önce Orban, Macaristan’ın yeni NATO Genel Sekreterinin seçilmesinin ardından Budapeşte’nin ittifakın bir üyesi olarak kalırken, Ukrayna’da Rusya’ya karşı herhangi bir misyona katılmayacağına dair bir anlaşma yapmak istediğini söylemişti.

Orban, ayrıca Macaristan’ın Rutte’nin NATO Genel Sekreterliği adaylığıyla ilgili şikayetlerinden birinin de “tüm üye devletlerin ittifak toprakları dışındaki askeri operasyonlara zorunlu katılımını” desteklemesi olduğunu sözlerine ekledi.

NATO Genel Sekreterliğine oynayan Rutte’nin, Orban’ın mesajını aldığı kaydedilirken, haberde, “Rutte, seçilmesi halinde, görev süresi boyunca Macaristan’ın, İttifak üyelerinin toprakları dışında yürütülen ve Ukrayna’yı destekleyen NATO faaliyetlerini reddetme hakkına sahip olacağına söz verdi” ifadesi kullanıldı.

Financial Times, yeni NATO Genel Sekreterlik görevi için Rutte’nin adaylığının şu anda ittifakın 32 üye ülkesinden 29’u tarafından desteklendiğini vurgularken, ancak Orban’ın Rutte için bir engel olduğunu hatırlattı.

Rutte ve Orban’ın pazartesi akşamı Brüksel’de düzenlenen AB liderleri yemeği sırasında bir araya geldikleri bildirilirken, bu görüşmenin, Macaristan’ın Rutte’nin adaylığına yönelik engellemesini kaldıracağına dair umutları artırdığı vurgulanıyor.

Slovakya da Rutte’ye destek verecek

Slovakya Cumhurbaşkanı Peter Pellegrini, Slovakya’nın Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin NATO Genel Sekreterliği için adaylığını desteklemeye hazır olduğunu söyledi.

Brüksel’de düzenlenen gayrı resmi zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunan Pellegrini, “Adaylarla birlikte Sayın Başbakan Mark Rutte ile yapılan görüşmelerin ve cumhuriyet hükümetiyle yapılan istişarelerin ardından Slovakya’nın Rutte’yi NATO şefi olarak destekleyebileceğini bugün resmi olarak teyit edebilirim” dedi.

Rutte’nin yakın zamanda NATO Genel Sekreterliği için destek talep etmek üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la İstanbul’da görüşmesinin ardından Türkiye’nin, NATO üyelerine Rutte’yi destekleyeceğini aktardığı iletilmişti.

eyyubiyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu