Haber

Özel eğitim öğrencileri mutfakta hünerlerini sergiledi

Özel eğitim öğrencileri mutfakta hünerlerini sergiledi

Özel çocuklar Aslıhan Sabancı’nın tarifiyle kurabiye yaptı

İSTANBUL Özel eğitimli çocukları topluma kazandırmayı amaçlayan “Özel Eğitim Öğrencileri ile Akademik Çalışma” programı ile 9-12 yaş arası 15 çocuk, gastronomi etkinliği kapsamında eski model ve yemek kitabı yazarı Aslıhan Koruyan Sabancı ile mutfakta bir araya geldi. Sabancı’nın özel kurabiyelerini tanımlayan çocuklar, etkinlik sonunda düzenlenen piknikte yaptıkları kurabiyelerin tadına baktılar.

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı ve İstanbul Aydın Üniversitesi iş birliğinde her yıl üniversitenin Florya Halit Aydın Yerleşkesinde düzenlenen “Özel Eğitim Öğrencileri ile Akademik Çalışma” programı bu yıl 15 öğrenci ile eğitimine devam ediyor. Otizm ve down sendromu teşhisi konulan çocuklar spor fen fakültesi, gastronomi ve mutfak sanatları bölümleri ile öğrenciler spor, müzik ve gastronomi eğitimi almaya isteklidir. “Eğitim ailede başlar” anlayışı ile velilere de farklı sınıflarda, istekli akademisyenler eşliğinde eğitim imkanı sunulmaktadır. Özel eğitim öğrencilerinin akademik gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlayan program ile çocukların çeşitli etkinliklerle yeteneklerini keşfetmeleri, özgüvenlerini geliştirmeleri, sosyal becerilerini artırarak topluma kazandırmaları amaçlanıyor.

Çocuklar haftada üç gün olmak üzere toplam dört haftalık bir programla eğitim görüyor. Özel çocukların motor ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla çeşitli etkinliklerin yürütüldüğü programın gastronomi etkinliklerine Aslıhan Koruyan Sabancı ve AKEV Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Elif Aydın katıldı. Çocuklarla birlikte mutfağa gelen Aslıhan Sabacı, özel kurabiye tanımını onlarla paylaştı. Çocuklar için vefalı bir ortamın sağlandığı mutfakta, anne babalar ve çocuklar kurabiyelerini Aslıhan Sabancı’nın anlatımıyla hazırladılar. Çalışmalara üniversitenin gastronomi bölümünden şefler de destek verdi. Piknikte çocuklar hazırladıkları kurabiyelerin tadını çıkardılar.

Çocukların motor becerileri ve zihinsel gelişimi desteklenir

Program hakkında detaylı bilgi paylaşan İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Enst. Vazifelisi Semanur Nacar Akman, “Çocuklar uzman eğitmenler eşliğinde oyunlar oynarken, özel eğitim bölümünden uzman öğretmenlerimiz de çocukların beslenmesi, cinsel eğitimi ve sosyal gelişimi alanlarında ailelere eğitici bir altlık sağlıyor. Çocuklar haftada üç gün farklı etkinlikler yapıyor. İlk gün duyusal gelişimleri destekleniyor. Temel hareket becerilerine fayda sağlayacak pek çok etkinlik yapıyoruz. Motor gelişimlerinin yanı sıra çocukların sözel-dilsel gelişimlerinin yanı sıra sözel-dilsel ve ritim gelişimi gibi birçok etkinlik yapıyoruz.” basketbol, ​​voleybol, futbol gibi çocukların fiziksel gelişimlerini etkileyecek spor dallarında Fen Fakültemizden öğretmenlerimiz ile birlikte. Üçüncü gün gastronomi günümüz. Çocuklar şeflerimiz ile birlikte her hafta farklı bir yemek hazırlıyor. Günün sonunda hazırladıkları yemekleri piknik yaparak tüketiyorlar” dedi.

Programla 15 çocuğa eğitim verildiğini belirten Akman, “Her çocuğa dokunmak, onların ihtiyaçları ve ilgili kişiyle tek tek ilgilenmek için sayıyı düşük tuttuk. Çocuklarda daha çok otizm ve down sendromu tanısı var. 9-12 yaş arası çocukları kapsıyor. Etkinlik 4 hafta sürüyor. Yaz aylarında 2 yıldır bu projeyi yürütüyoruz.”

“İnsanları farklılıklarıyla kabul etmeliyiz”

Çocuklarla gastronomi etkinliğinde bir araya gelen Aslıhan Sabancı, “Benim için çok sevindirici ve özel bir gün oldu. Her türlü zorluk bizim için bir imtihan. İyi ki çeşitli sağlık problemlerimiz yok. Ama olanlara da yardımcı olmak zorundayız. Bu bizim görevimiz. Göz uyumu zihin gelişimine katkı sağlıyor. Bu açıdan beraber kurabiye yapmak istedik. Çok zeki çocuklar. Kurabiye yapımında dediğim her şeyi yaptılar. Üretim aşamasındaki adımları çok keyifli bir şekilde takip ettiler. algıları çok açık ve çok sosyal. Çok sevgi dolu ve çok memnunlar. Onlardan aldığım güç çok yüksek. Çok başarılı olacaklarını görüyorum. Gözleri parlıyor. Bir nebze katkım olduysa ne mutlu bana” diye konuştu.

“Bu imkanlardan daha çok çocuğumuzun yararlanmasını sağlayacağız”

AKEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Elif Aydın, özel eğitim alan çocuklara sosyal ilişkiler, motor gelişim ve grup ruhu ile çalışmayı hedeflediklerini belirterek, “Eğitimin ilk haftasında sosyal bağları iyi olmayan, göz teması bile kuramayan çocuklarımız oldu. Üçüncü haftamızla birlikte tüm bu gelişmeleri çocuklarımızda gördük. Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımıza bu imkanı verirsek onları toplumla buluşturmuş oluruz. Aynı zamanda velilerimize de eğitim imkanı sağlıyoruz. Aslıhan hanım çevremize katılarak bizlere büyük keyif verdi. Onun gelişi velilerimiz için büyük bir motivasyon kaynağı oldu. Çabalarımızı sürdüreceğiz. Daha çok çocuğumuzun bu imkanlardan faydalanmasını sağlayacağız” dedi.

“Burada tanıştığımız her insan hayatımıza bir şeyler kattı”

Öğrenci velisi Gülnaz Yanık, eğitimleri çok faydalı bulduğunu söyledi. Bunun dışında yeni aileler ve çocuklarla tanıştık. Burada tanıştığımız her insan hayatımıza bir şeyler kattı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu