Haber

Pendik Uluçınar Camii İmamı Halil Konakçı’nın sözlerine ilişkin İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüştü.

UYGUN Parti Sözcüsü Kürşad Yavaşlı, Pendik Uluçınar Camii İmamı Halil Konakçı’nın tepkili sözleriyle ilgili olarak, “Bu bitmek tükenmek bilmeyen açıklamalar nedeniyle sabah Cumhurbaşkanımız adına DİB Ali Erbaş’ı aradım, Genel Başkan Yardımcısı Kadir Dinç ile görüştük. Yurt dışında olduğu için “Söz konusu şahıs hakkında neden işlem yapılmadığını sorduk ve kendilerine Genel Liderimizin hassasiyetini net bir şekilde ilettik. Akabinde bu provokatör şahıs hakkında gerekli soruşturmaların başlatıldığı bilgisini verdiler. Bu konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildireceğiz” dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Pendik Uluçınar Camii İmamı Halil Konakçı’nın yaptığı konuşmada kullandığı “Hatay’ın büyük çoğunluğu Araptır. Zulmü onlar yaptı. Fransız kafir yapmadı”. Toplantıya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Zorlu, şunları söyledi:

“Biliyorsunuz bir süredir Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapan Halil Konakçı isimli bir kişinin Türk Milletini rencide eden provokatif açıklamaları gündemimizi meşgul ediyor.

Bu bitmek bilmeyen açıklamalar nedeniyle sabah saatlerinde Cumhurbaşkanımız adına DİB Ali Erbaş’ı aradım ve Başkan Yardımcısı Kadir Dinç ile yurtdışında olduğu için görüşme gerçekleştirdik. Söz konusu şahısla ilgili ‘neden işlem yapılmadığını’ sorduk ve kendilerine Genel Liderimizin hassasiyetini net bir şekilde ilettik. Akabinde bu provokatör şahıs hakkında gerekli soruşturmaların başlatıldığı bilgisini verdiler. Bu konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz.”

Pendik Uluçınar Camii İmamı Halil Konakçı, kamuoyunda tepkilere neden olan konuşmasında şunları söyledi:

“Hatay’ın çoğunluğu Arap. Orada Kürt ve Arap kardeşlerimiz var. Hala böyle. O zamanlar da böyleydi. 1938’e kadar Fransız işgali altındaydı. Sınırın içinde mi, dışında mı kalacağı tartışılıyordu. Yasak 1932’de ezan geldi Fransızlar Hatay’da kendi Müslüman köy ve camilerinde ezan okunmasını yasaklamadılar.Yine Fransız işgali altındaki Hatay’ın merkezinde ezan ezanı “Allah-u ekber” olarak okundu. Hatay 1938’de Türkiye’ye katıldığında ilk iş ezan sesini yasaklamak oldu, bu topraklarda yapmadıkları zulmü yaptılar.”

Konakçı’nın konuşması nedeniyle Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Konakçı hakkında yalan beyanda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu