Oyunlar

PlayStation’ın Yeni Patronu, PC’ye Oyun Çıkardıkça PS5 Satışlarının Artacağını Düşünüyor (Nasıl Yani?)

Uzun yıllardır PlayStation’ın başında bulunan Jim Ryan, yakın zamanda şirketten ayrılmıştı. Birkaç hafta önce ise Hermen Hulst ve Hideaki Nishino’nun şirketin eş CEO’ları olacağı duyurulmuştu. Bu ikilinin PlayStation’ın geleceğinden nasıl bir yol izleyeceği merak konusuydu.

Şimdi ise Sony Interactive Entertainment bünyesindeki oyunların geliştirilmesin, yayımlanmasını ve operasyonlarını yürütecek Hermen Hulst’tan önemli açıklamalar geldi. Hulst, şirketin yeni oyunlarıyla ilgili nasıl bir strateji izleyeceğini açıkladı.

Live service oyunlar ilk günden PC’ye de gelebilir, hikâye odaklı oyunlarda ise aynı strateji devam edecek

Hulst’un X üzerinden paylaşılan açıklamalarında PlayStation oyunlarının PC’ye gelişine dikkat çektiğini görüyoruz. Yönetici; çok oyunculu, sürekli güncelleme alan, oyuncuları yıllar boyunca oyunda tutmayı amaçlayan live-service oyunların (Rainbow Six: Siege, Warzone Fortnite gibi oyunlar) ilk günden PC için de sunulabileceğini söylüyor. Yani PS stüdyolarının geliştirdiği bu tarz oyunları direkt PC’de de görebiliriz.

Yönetici, devamında ise PlayStation için çok önemli olan hikâye odaklı oyunlardan bahsediyor. Bildiğiniz üzere PlayStation’ın yıllar boyunca devam eden başarısının arkasında hikâyeli tek oyunculu yapımlar var. The Last of Us’tan Spider-Man’e God of War’dan Horizon’a kadar birçok oyun, dünya çapında başarılı olmayı başarmıştı.

Hults’a göre bu oyunlardaki stratejide bir değişiklik olmayacak. Yani ilk başta sadece PlayStation için çıkış yapacaklar, ilerleyen zamanlarda PC için gelecekler. Direkt ilk günden gelme gibi bir durumla karşılaşmayacağız.

Hults, hikâyeli oyunlardaki bu yaklaşımın PC oyuncularına PlayStation aldıracağını düşünüyor

Yeni CEO’nun dikkat çeken bir açıklaması daha var. Hulst, hikâyeli yapımları oynayan PC oyuncularının devam oyunlarını oynamak için PlayStation alabileceklerini ve böylece satışlarını artıracağını düşünüyor. Ayrıca bu stratejinin oyunlarını film ve dizi uyarlamaları olarak büyütmeye de yarayacağını söylüyor ve The Last of Us dizisini örnek veriyor.

Tabii ki bunun ne kadar gerçek olacağı merak konusu. PC kullanıcıları bir PS oyunu oynadıktan sonra devam oyunu almak için PlayStation’a ekstra para harcayarak yatırım yapmak ister mi? Dürüst olmak gerekirse pek gerçekçi görünmüyor. Özellikle de bilgisayarlarında üst düzey sisteme sahip olanların böyle bir şey yapmak istemeyeceğini söylemek yanlış olmaz. Hulst’ın istediğini gerçekleşip gerçekleştiremeyeceğini zamanla göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu