Ekonomi

“Sigorta sektörü ‘milli ekonominin’ dinamosudur”

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) ile Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Ekonometri Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan “Türk Sigorta Sektörü Ekonomik Etki Analizi”, TSB üyesi şirketlerin üst düzey temsilcilerinin katıldığı bir toplantıda tanıtıldı. Atilla Benli’nin ev sahipliğinde düzenlenen gecede TSB Başkan Yardımcıları Taylan Türkölmez ve Uğur Gülen ile TSB Yürütme Konseyi üyeleri Ahmet Yaşar ve Cemal Kişmir de hazır bulundu.

“2021 yılsonu itibarıyla Türk sigorta ve emeklilik sektörü 427 milyar TL toplam aktif büyüklüğüne, 104,9 milyar TL prim üretimine ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın 32 katı olan 230 trilyon TL garantiye ulaştı. “2022’nin 3. çeyreğinde aktif büyüklüğünü 616 milyar liraya, prim üretimini 146,8 milyar liraya çıkaran sektörümüz hızla büyüyen bir ekosistem” diyen TSB Lideri Atilla Benli, bu durumdan gurur duyduklarını söyledi. ve ülke ekonomisine katkılarını her geçen gün artırdıklarını ifade etmektedir. Bunun için çok çalıştıklarının altını çizdi.

TSB Lideri Benli, “Türk Sigorta Sektörü” ile Peter Drucker’ın “Ölçmezsen yönetemezsin” mottosundan hareketle sigorta ve emeklilik departmanlarının büyüme potansiyelini ve bunu gerçekleştirmeye yönelik adımları belirlemeyi hedeflediklerini belirtti. Ekonomik Etki Analizi” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: yıl dönümüne doğru ilerlerken; Türkiye Sigorta Birliği olarak sürdürülebilir kalkınma hamlesinde üzerimize düşen görevi yerine getirme kararlılığıyla çalışmalarımızı kesintisiz olarak sürdüreceğiz.”

Milletimize ve insanımıza hizmet etmenin en gerçek yolu olan milli ekonomimize daha fazla katkı sağlamak için çalıştıklarını vurgulayan Atilla Benli sözlerini şöyle tamamladı:

“Ülkemizin mega yatırımlarını, vatandaşlarımızın ve kurumlarımızın geleceğini güvence altına alıyor; Ülkemiz ekonomisine sağladığımız doğrudan ve dolaylı katkılarla, geleceğin güçlü ve büyük Türkiye vizyonu olan Türk Yüzyılına hizmet etmek için var gücümüzle çalışıyoruz.”

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Ekonometri Merkezi’nden Prof. Dr. Gökhan Özartan ve Doç. Dr. Orhan Erem Ateşağaoğlu sunumunda Raporun detaylarını ve olası senaryoların ülke ekonomimiz üzerindeki ‘direkt’ ve ‘dolaylı’ etkilerini paylaştı.

Buna göre; Türk sigorta branşında penetrasyonun eşdeğer ülkelerde ortalama %2,2’den %3,2’ye çıkması sektörel bazda yaklaşık %45’lik bir büyümeye karşılık gelmektedir. Potansiyel Senaryo, Türkiye ekonomisi için GSYİH üzerindeki toplam etkinin, penetrasyonda öngörülen artış sayesinde %3,51 büyüme ve 197,8 milyar TL artış olabileceğini ortaya koymaktadır. Penetrasyon oranının %2,2’den %4,5’e çıkmasının öngörüldüğü Pozitif Ayrışma Senaryosunda, GSYİH üzerindeki toplam etkinin %7,46 artarak 421 milyar TL’ye çıkması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu