Ekonomi

Sinop’ta Mücevherat Satan Esnaf Maliyetten Şikayetçi

MUSTAFA USTASI

Sinop’ta kuyumculuk yapan Aydın Kalkan, “Almanya’dan gelen arkadaşlar sayesinde bir miktar satış yapıyoruz. Burada Türk parası değersiz olduğu için euroyu bire çeviriyorlar. Onlar sayesinde biraz daha hareketlenme oluyor. alışveriş yapabilirler.”

Sinop’un turizmine katkı sağlayan ve kent merkezinin en işlek caddelerinden biri olan Aşık Caddesi’ndeki sezonluk stantta bijuteri satan esnaf artan maliyetlerden şikayetçi. Esnaf, her geçen yılın ekonomik olarak bir önceki yıllara göre daha iyi geçtiğini belirtti.

“İNSANLAR GELİR, FİYATLARA BAKIN GİDİN”

Standında satış yapan Şaban Canik, şunları söyledi:

“2 sene önce günde 20 adet satıyorsam bu sene 10 adet satıyorum. İnsanlar gelip fiyatlara bakıp gidiyorlar. İnsanlar alışveriş yapamıyor. Bunun sebebi bence ekonomik. emekli memur emekli maaşım Sinop’ta ev kirasını karşılamıyor bir düşünün bu ülkede bir çok insan asgari ücret alıyor o yüzden bizim sattığımız ürünlere harcayacak paraları yok diye düşünüyorum. sadece karnımızı doyuruyoruz. 11:00’de gelip gece 01.00’de çıkıyorum. Ama o kadar günlük ihtiyacımızı karşılıyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin. Geçen hafta “Ekmek 5 liraydı, 8 lira oldu. Fırıncıya kızamazsın. Asgari fiyat arttı ama paranın alım gücü yok. Bu nedenle adam fırınında 10-15 işçi çalıştırıyor. Sigortaları, vergileri, ulaşımları ve maaşları var.”

“ESERLERİMİZİ SATMAKTAN ÇOK MUTLUYUZ”

Standında satış yapan Aydın Kalkan şunları söyledi:

“Her yıl daha az kâr ediyoruz. Her yıl daha da kötüye gidiyoruz. Doların gitmesinin sebebi bu. Dolar daha fazla gitmesin diye de baskı yapıldığını düşünüyorum. Muhtemelen 35’ler seviyesine gelir.” Akaryakıt ve diğer gıda ürünlerine zam oranları da belli Personelin aldığı zam Tabii emeklinin alacağı zam da belli Tabii ki ayıp oluyor Eserlerimizi satmakta çok zorlanıyoruz Teşekkürler almanyadan arkadaşlara biraz satıyoruz burda türk parası değersiz olduğu için avroyu biraz fazla alıyorlar sağ olsunlar biraz daha hareketlilik var sadece onlar alışveriş yapabiliyor diye düşünüyorum bu süreç kısa sürede değişecek yine seçim olacak hükümetin değişmesi lazım hala kılıçdaroğlu sözünü tutmadı hala 15 bin liramızı vermedi diyenler var ne dersiniz bu zihniyetlerden ne beklenir ülkenin yarısı böyle olunca ne olacak? İnanıyorum.”

“BU PARAYI ALMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Standında satış yapan Mahir Erdoğan, “İşlerimde yüzde 60 azalma var. İnsanların alım gücü düştü. Geçen yıl bu yıla göre daha uygundu. Ondan önceki yıl daha uygundu. Dediğim gibi orada Bu yıl yüzde 50-60’lık bir düşüş var. Bu artışlardan sonra insanların alım gücü tamamen ortadan kalktı. “Ben bu duruma nasıl sevineyim? Buradaki standa 12 bin lira veriyorum. Personel parası veriyorum. Biz o parayı çıkarmak için uğraşıyoruz. Alışveriş, ticaret olsa herkes mutlu olur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu