Ekonomi

Son Dakika: Asgari emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılması teklifi Meclis’te kabul edildi

Asgari emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye çıkarılmasını öngören teklif TBMM’de görüşüldü. Teklif Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşırken, yönetmelikle bayram ikramiyeleri artırıldı.

TATİL İkramiyeleri 2000 Liraya Çıktı

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılan değişiklikle Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda ödenen 1100 lira, bayramda gelir ve aylık ödeme esasına göre 2000 liraya çıkarıldı.

ASGARİ EMEKLİ MAAŞI 7 BİN 500 TL

Belge bazında 5 bin 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme ücreti, emekliler ve yaşlılık/maluliyet/ölüm aylığı alanlar için 7 bin 500 liraya yükseltildi. Güvenlik görevlileri ve vefatları halinde hak sahipleri için asgari aylık 7 bin 500 lira oldu.

GEÇİCİ İŞÇİLİK ÇALIŞMA SÜRESİ ARTTI

Kanunla kurumların ihtiyaçları doğrultusunda geçici personel çalıştırma süreleri artırılmıştır. Buna göre, kesintili çalışma pozisyonlarında çalışanların çalışma süreleri aynı vize süresi içinde 11 ay 29 güne kadar uzatılabilecek. Bu sürenin belirlenmesinde idare, kuruluş ve kuruluşun bağlı veya ilgili olduğu bakanlık yetkili olacaktır.

SÜREKLİ PERSONEL EKİPLERİNE ERİŞİM

İdare, kurum ve kuruluşlarda çalıştırılan aralıklı personel, istihdam edildikleri işyerlerinde geçirdikleri hizmet süresi esas alınarak bu işyerlerinde sürekli boş bulunan işçi takımlarına aktarılır. Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen uzman hekim ve sağlık ekipleri veya işçiler arasında fiyat istikrarını sağlamak amacıyla ek ödeme yapılacak.

GAZİ’NİN PARALARI DA ASGARİ FİYAT DÜZEYİNE ÇIKTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu