Ekonomi

Son dakika: Milyonlar bu haberi bekliyordu! Minimum fiyata kritik gün…

Asgari Fiyat Tespit Kurulu, asgari fiyata orta oranlı zam oranını görüşmek üzere 13 Haziran’da toplanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenecek toplantıya işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ ve işveren kesimini temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti katılacak.

KRİTİK ASGARİ ÜCRET MÜZAKERE YARIN YAPILACAK

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, yarın saat 11’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan’ı ziyaret edecek.

YENİ TABAN FİYAT 1 TEMMUZ’DA GEÇERLİ OLACAK

Baz fiyat değiştiğinde birçok ödeme ve emekli maaşı değişecek, bu sadece asgari ücreti değil aynı zamanda işsizlik yardımları, iş göremezlik yardımları ve staj yardımları gibi ödemeleri de etkileyecek.

Personel, patronlar ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Fiyat Tespit Komisyonu asgari fiyata orta zam kararını verecek. Yeni fiyat 1 Temmuz’dan yıl sonuna kadar belirlenecek.

ENFLASYON RAKAMLARI TEMMUZ AYI MİNİMUM FİYAT ARTIŞI İÇİN DEĞERLİ BİR AÇIKLAMA OLACAK

Minimum fiyat belirlenirken enflasyon etkilidir. Ancak personel ve patron temsilcileri sadece enflasyona değil işverenler için geçim endeksine, piyasa koşullarına ve rekabet kurallarına da bakıyor. Ancak en etkili bilgi enflasyondur. Burada 6 aylık enflasyon verileri değer kazanıyor.

GÜNCEL ASGARİ FİYAT NET 8 bin 506 TL

Asgari ücret, bir personel için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergi ve kesintiler düşüldükten sonra net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari fiyatın patrona maliyeti toplam işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirası brüt asgari ücret, 1551 lirası 24 kuruş sosyal güvenlik primi, 200 lirası 16 kuruş işveren işsizlik sigortası fonu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu