Ekonomi

Ticaret Bakanı Bolat Ramazan’da Fiyat Artışı Olmadan Gıda Temini Sağlayacaklarına İnanıyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ramazan ayının yaklaştığına dikkat çekerek, “Esnafımızın, üreticimizin ve tüccarlarımızın Ramazan ayındaki fiyat artışı konusunda son derece hassas davranacaklarına ve vatandaşlarımızın gıda ürünlerini fiyat artışı olmadan tüketmelerini sağlayacağına inanıyorum. ” söz konusu.

Bakan Bolat ve İstanbul Valisi Davut Gül, Ramazan ayı öncesi sabah erken saatlerde Bayrampaşa Sebze Meyve Hali ve Mega Merkez Toptancılar Sitesini ziyaret ederek buradaki esnafla bir araya geldi.

Ziyaretine Bayrampaşa Sebze Meyve Hali’nde başlayan Bolat, buradaki mağazaları gezerek esnaftan bilgi aldı ve taleplerini dinledi. Esnaflarla bol bol fotoğraf çektiren Bolat’a market çalışanları ilgi göstererek, ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

Ardından İstanbul Halder Derneği (HALDER) üyeleriyle bir araya gelen Bolat, ilgili tüm bürokratların pazar ziyaretine katıldığını, talepleri dinleyip çözüm üretmek için burada olduklarını belirtti.

Bolat, gıda ticaretinin dünya için anlam ve değerine dikkat çekerek, pazarların hem üreticiler hem de tüketiciler için anlamlı yerler olduğunu anlattı.

Bayrampaşa çarşı esnafının kendisine ilettiği tahsis hakkı ve yerinde dönüşüm konularını dikkate aldıklarını kaydeden Bolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kuru bir ziyaret değil, sizi dinlemek için buradayız. Biz yanınızdayız, hizmetinizdeyiz. Sizinle aramızda hiçbir ayrım yoktur, biz siziz. Bizim görevimiz size hizmet etmek, denemektir. Sorunları çözmek için Ticaret Bakanlığı olarak tüm kesimleri ilgilendiren düzenlemeler yapmak ve uygulamanın denetimini yapmak bizim görev ve görevimizdir.” Yetki bizde. Bu konuda marketlerin yönetimine ilişkin düzenleme yapma yetkimiz de var ancak marketlerin yönetimi Büyükşehir Belediyelerine aittir. Bayrampaşa da İstanbul şehrine ev sahipliği yaparak büyük hizmetler veriyor. AK Parti hizmet demektir, çalışmaktır, üretmektir, eser yaratmaktır, sorun çözmektir. “Türkiye tarımsal üretimde Avrupa’da lider, dünyada ise 7’nci sırada yer alıyor. 2023 yılında tarımsal üretimimizde keyifli bir yıl geçirdik. Hiçbir üründe herhangi bir eksiklik ya da kıtlık yaşanmadı, olağandışı bir zikzak, sıçrama, fiyat davranışı yaşanmadı. Tarım ve Orman Bakanımız ve grubu ile Ticaret Bakanlığı ve grubu çok uyumlu ve koordineli bir şekilde, ikiz kardeşler gibi çalışıyorlar.Üretimi, tüketim rakamlarını, stokları takip ediyoruz. Her bir ürünün rakamlarını, ihracat ve ithalat rakamlarını.”

“Bu yıl temel sofra ürünlerinde ani fiyat artışlarına izin vermedik.”

Bakan Bolat, Bakanlık bünyesinde ithalat, ihracat ve iç tüketimin istikrarı konusunda hassas davrandıklarını belirterek, ayçiçek yağı, zeytinyağı, salça gibi birçok üründe bu yıl ani fiyat artışlarına izin vermediklerini ve vermeyeceklerini açıkladı. sofranın en temel ürünleri olan patates ve domates.

Temel ürün fiyatlarında üretim, ihracat ve ithalat rakamlarını dikkate alarak fiyat noktasını aktif olarak yönettiklerini belirten Bolat, “Bundan sonra bunu böyle göstereceğiz. Önümüzde Ramazan ayı var. Bir ay sonra Ramazan ayı başlayacak. Esnafımız, üreticimiz ve tüccarlarımız son fiyat artışını Ramazan ayında yapacak.” Büyük hassasiyet göstereceğine ve vatandaşlarımızın gıda ürünlerini fiyat artışı olmadan tüketmesini sağlayacağına inanıyorum” dedi.

“Alacağımız kararlarla ilgili istişarelerde bulunuyoruz”

Ticaret Bakanı Bolat, pazar sektörünün ve esnafın önemine dikkat çekerek, esnafın taleplerine ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Sizlerin talep ve talepleri üzerine 24 saat çalışıp birlikte karar vereceğiz. Grup olarak çalışıyoruz. Alacağımız kararlarla ilgili istişarelerde bulunuyoruz. Kabinemizin lideri olarak Cumhurbaşkanımız nihai kararları kendisi veriyor ve yürütüyor. Ancak halkımızla esnafımız, çiftçimiz, tüccarımız ve emekçilerimiz arasında bir fark var. “Biz hiçbir zaman bir karar almadık, almayacağız. Amacımız insanımızı mutlu etmek, onları mutlu etmek ve hiçbir işin yokluğunu göstermemek. İnşallah bu enflasyon belasını da aşacağız. Orta Vadeli Program’da hedefimiz olan 2026 sonunda yine tek haneli enflasyonla karşılaşacağız.”

Bolat, gıda tedarik lojistiğinde yaşanan sorunların sonuçlarına değinerek, bu konuda çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Bakan Bolat, “2023, gıda sektöründe bereket ve rahmet yılı oldu. 2024 yılı, tarım ve gıda sektöründe yeniden üretimin bol olacağı, kıtlığın olmayacağı, fiyatların artacağı bir yıl için umut veriyor.” makul ve istikrarlı. Kış olmasına rağmen hiçbir üründe sorun yok. “Daha uygun fiyatları da görebileceğiz.” şöyle konuştu:

Bayrampaşa Sebze Meyve Hali’nin ardından Mega Center Toptancılar Sitesini ziyaret eden Bolat, departman temsilcilerinin talep ve tekliflerini dinledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu