Haber

Vicdani retçi Yazıcı aday adayı

Milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunan vicdani retçi Şendoğan Yazıcı, “Vicdani retçi olarak karşı karşıya kaldığımız cehalet politikasına ve yaşadığımız zorluklara dikkat çekmek için Yeşil Sol Parti’den milletvekili adayı oldum. ve vicdani retçilerin haklarını savunmak için.”

Grafik tasarımcı olarak yaşamını sürdüren Yazıcı, “Ülkemizde vicdani ret hakkı tanınmıyor ve bu durum hayatımızı olumsuz etkiliyor. Devletin onlarca keyfi uygulamasına ve yaptırımına maruz kaldığımızı belirtmek isterim. Hayatımızın her alanında engellerle karşılaşıyoruz. Özel hayatımız mahremiyetimiz yok ve sigortalı çalışamıyoruz. İşverenlerimiz bile cezalandırılıyor ve çalışmaya devam ederlerse ceza ikiye katlanıyor” dedi.

‘Vicdani ret HAK OLARAK KABUL EDİLMESİ GEREKİR’

Vicdani retçilerin her zaman idari para cezası ile karşı karşıya kaldıklarını ve ödeyemedikleri takdirde banka hesaplarının bloke edildiğini belirten Yazıcı, Türkiye’de resmi olarak vicdani retçi olarak tanınmayan yüzbinlerce asker kaçağı olduğunu belirtti.

“Onlar da bizimle aynı sıkıntıları yaşıyorlar. Dolayısıyla biz onları doğal olarak vicdani retçi olarak kabul ediyoruz. Kimlik kontrollerine tabi tutulduğumuzda kaçak olarak tutanak tutuluyor ve savcılığa suç duyurusunda bulunuluyor.” Yazıcı, milletvekili adaylığı hakkında. “Yeşil Sol Parti’den bir milletvekili adayı olarak vicdani retçileri daha görünür kılmaya ve mecliste temsil edilmeleri için mücadele etmeye kararlıyım. Türkiye’de vicdani retçilerin haklarının tanınması için elimden geleni yapacağım. ve güçlükleri sona erer.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu