Ekonomi

VİOP’ta BIST 30 endeksi yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) BIST 30 endeksine dayalı ekim ayı kontratı yüzde 0,3 artışla 8.824,75 puandan güne başladı.

Açılış seansında Ekim vadeli kontrat, önceki seans kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 8.824,75 seviyesinde işlem gördü.

Dün satış seyri izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,1 altında 8.796,25 puandan kapattı. Endeks sözleşmesi akşam seansında 8.818,75 puana yükseldi.

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki dönemde faiz artırmayacağına ilişkin beklentilerin artması ve Çin’in zorunlu karşılık oranlarını düşüreceğini açıklaması risk iştahının artmasına neden olurken, tarım dışı istihdam verileri de risk iştahının artmasına neden oldu. ABD’de bugün açıklanacak açıklama yatırımcıların ilgi odağı oldu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, dün gece Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme varsayımını bu yıl için yüzde 2,6’dan yüzde 4,2’ye, gelecek yıl için ise yüzde 2’den yüzde 3’e yükseltti.

Analistler, bugün imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), yurt içi haftalık para ve banka istatistikleri, ABD’de ise dünya imalat sanayi PMI ve tarım dışı istihdam başta olmak üzere yoğun bilgi gündeminin takip edileceğini belirtti. 9.150 ve 8.800 seviyelerinin direnç konumunda, 8.800 ve 8.700 puanlarının ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

caybasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu