Haber

2018’de ABD’de bir sinagogda 11 kişiyi öldüren saldırgan idama mahkum edildi.

Pittsburgh Federal Mahkemesinde12 kişilik jüri, iki gün süren müzakerelerin ardından oybirliğiyle Bowers’ı ölüm cezasına çarptırdı.

Bowers, davayı dinleyen federal bölge yargıcı Robert Colville’e sunulan karar okunurken tepki göstermedi.

Jürinin ölüm cezasına ilişkin kararında Bowers’ın saldırısı ‘antisemitizm’Bunu ana motivasyonuyla yapması ve bu konuda herhangi bir pişmanlık göstermemesinin etkili olduğu kaydedildi.

Karar, savunma avukatlarının Bowers’ın saldırının “akıl sağlığı sorunlarından” kaynaklandığı yönündeki iddiasını kanıtlayamadığını belirtti.

Yargıç Colville’in önümüzdeki günlerde ölüm cezası kararını resmen onaylaması gerekiyor.

Bowers’ın kararı, idam cezasının kaldırılması için kampanya yürüten Joe Biden’ın başkanlığı döneminde verilen ilk federal idam cezası olarak dikkat çekiyor.

50 yaşındaki Bowers, 27 Ekim 2018’de Pittsburgh’da bir sinagoga düzenlenen silahlı saldırıda 11 kişiyi öldürdü, 4’ü polis olmak üzere 6 kişiyi yaraladı.

Bowers, dini inançların özgürce uygulanmasını engelleyerek ölüme neden olmak, cinayet işlemek için ateşli silah kullanmak ve nefret suçu da dahil olmak üzere 63 suçtan suçlu bulundu.

13 Temmuz’da jüri Bowers’ın idam cezasına çarptırılabileceğine karar verdi, bu kararın ardından savcılık ve savunma, Bowers’ın ikinci aşamada ölüm mü yoksa müebbet hapis mi cezasına çarptırılacağına ilişkin nihai karar için heyete ek deliller sundu. duruşma

haber-goynuk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu