Haber

Bağcılar’da hamsi ve kemençe keyfi

Bağcılar Belediyesi’nin mesken sahipliğinde düzenlenen 14’üncü Klasik Hamsi Şöleni’nde İstanbullular unutulmaz bir hafta sonu geçirdi. Bağcılar Meydanı’nda 5 ton hamsinin ikram edildiği aktiflikte davetliler, kemençe eşliğinde el ele verip horon oynadı.

Bağcılar Belediyesi ve Bağcılar Trabzonlular Derneği işbirilğiyle 14’üncü Klasik Hamsi Şöleni düzenlendi. Bağcılar 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal İrade Meydanı’nda gerçekleşen aktifliğe İstanbul’un dört bir yanından vatandaş ağır ilgi gösterdi. Kimi çocuklarıyla kimi de arkadaşlarıyla birlikte hamsi yemek için meydana geldi.

Trabzon, en hoş renklerimizden bir tanesi

Trabzonlu hemşehrileriyle bir ortada yaşamaktan memnunluk duyduğunu belirten Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir “Trabzonlular için hamsi bir balık değil; hamsi, hamsidir. Onlar için hamsi başka bir eserdir. Dernek liderimiz sağ olsun dünya mutfağını buraya taşımış. Sushiden hamsi pizzasına kadar bütün yemekleri burada görüp memnun olduk. Bağcılar Anadolu coğrafyamız, Rumeli’den Orta Asya’mızdan bütün kültürleri bir ortada yaşattığımız ilçemizdir. Kültür mozaiğimiz içinde Trabzonlu hemşehrilerimiz bizim en hoş renklerimizden bir adedidir. Bugün bu hoş renkleri yansıttıkları için tekrardan kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

5 ton hamsi ikram edildi

Daha sonra alanda kurulan ızgara ve ocaklardaki tavalarda pişirilen hamsiler, Lider Özdemir, AK Parti İlçe Lideri Rüstem Tüysüz ve Bağcılar Trabzonlular Derneği Lideri Etem Coşkun tarafından davetlilere dağıtıldı. Ayrıyeten hamsiden yapılan sarma, kebap, karnıyarık, pizza ve pastadan oluşan 61 çeşit yemeğin de sunum yapıldı.

Meydanı dolduran her yaş ve bölümden vatandaş da çalan kemençe müziği eşliğinde el ele verip horon oynadı. Mahallî sanatkarlar da yöresel türküleri seslendirdi. 20 bine yakın kişinin katıldığı şölende toplam 5 ton hamsi ikram edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu