Ekonomi

Brent Petrol Yükselişte: Varil Fiyatı 82,75 Dolara Ulaştı

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda 82,75 dolardan işlem görüyor.

Dün 82,84 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 82,52 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış saat 09.22’ye göre yüzde 0,28 artarak 82,75 dolara ulaştı. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 78,40 dolardan satıldı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) küresel talebin artacağına ilişkin olumlu verileri açıklamasının ardından fiyatlar yükselişe geçti.

OPEC Ekim ayı raporunda bu yıl için küresel petrol talebi tahminini yukarı yönlü revize etti. Buna göre, bu yıl küresel petrol talebinin geçen yıla göre 2,5 milyon varil artarak 102,1 milyon varile ulaşması bekleniyor.

Önümüzdeki yıl dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de yaşanan olumlu ekonomik toparlanma sürecinin petrol tüketimini desteklemesi bekleniyor. Buna göre küresel petrol talebinin günlük 2,2 milyon varil artarak yaklaşık 104,3 milyon varile çıkması bekleniyor.

Öte yandan piyasa oyuncuları, ABD’de bugün açıklanacak Tüketici Fiyatları Endeksi verilerine odaklandı. ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Philip Jefferson ve Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee’nin konuşmalarının da bankanın gelecekte atacağı adımlara dair ipuçları vereceği tahmin ediliyor.

Ayrıca Amerikan Petrol Enstitüsü yarın ABD’de ham petrol stok verilerini açıklayacak.

Teknik olarak Brent petrolde 82,95 ile 83,00 dolar aralığının direnç, 82,56 ile 82,43 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu