Haber

CHP Milletvekili Veli Ağbaba Emeklilere Yapılan Zamı Eleştirdi

Emeklilere verilen yüzde 25 zammı eleştiren CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Toplumun en mağdur kesimi emekliler. Bunların önemli bir bölümü 7500 lira emekli maaşı alıyor. Emekli de oyun, siyasi dolandırıcılık yaptı. Enflasyon oranlarının düşük olduğu gösterilmiş ve emekliye yüzde 25 zam yapılmıştı.“Emeklinin durumu gerçekten çok kötü. Bu, siyasi bir hile ile yüzde 25’lik bir zam ile daha da kötüleştirildi. İnşallah bu sorun bir an önce çözülür” dedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’nın Darende ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşların sorunlarını dinleyen Ağbaba, emeklilerin durumuna da değindi. Emekli maaşlarına yapılan yüzde 25’lik zammı eleştiren Ağbaba, şunları söyledi:

“ÜÇ SİYASİ KAĞIT, SİYASİ DOLANDIRICILIK”

“Toplumun en mağdur kesimi emekliler. Bunların değerli bir kesimi 7500 lira emekli maaşı alıyor. Yüzde 25 zam yapıldı. Emekliye siyasi dolandırıcılık yapıldı. Göstererek emeklilere yüzde 25 zam yapıldı. düşük enflasyon oranları.Ancak bugün sadece Merkez Bankası’nın hedefi yılsonunu bile yüzde 58.ENAG’ın açıkladığı enflasyon rakamı yüzde 122.Şu anda enflasyon var ki bunun iki katı artış var.Tam 2. Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon rakamı şu anda yüzde 50 civarında. 25 zam görüldü.”

Ağbaba, Cumhur İttifakı ortaklarının da emekli zamlarını düşük bulduklarına dair açıklamalarda bulunduğunu hatırlattı. AKP de buna ‘hayır’ dedi. Emekli maaşları mutlaka artırılmalı” dedi.

“İnşallah emeklilerin maaşlarında YARIN ARTIŞ YA DA ARTIŞ OLACAK”

Emekli maaşlarının yarın yapılacak kabine toplantısında görüşüleceğine dair bilgi alındığını belirten Ağbaba, şunları kaydetti:

“Yarın kabinede bu konu görüşülecek. Biliyorsunuz toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyor, memurların toplu sözleşmesi. Memurlara kademeli zam verildi, memurların durumu iyileştirildi ama Emekli hala açlık sınırının altında yaşamaya devam ediyor. 7 bin 500 lirayla geçinebilecek Allah’ın kulu yok. Bunun görülmesi lazım. 7 bin 500 lira Malatya gibi bir yerde kiralamaya bile yetmez. Emekliye soruyorum, “Son gömleği 7 yıl önce aldım.” Başka bir emekli, “Komşum öldüğünde ondan arta kalanları ben giyerim” dedi. Yarın emekli maaşımı artırmayı ya da öyle bir şey söylemeyi umuyoruz. Zam yapılmazsa sokakta yapacağız, o emeklilerin yanında olacağız, harekete geçen emeklilerin yanında olacağız demek istiyorum. Emeklinin durumu gerçekten çok vahim. Siyasi bir oyunla yüzde 25 zam verilerek bu durum daha da kötüleştirildi. Umarım bu sorun yakında çözülür. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu