Haber

Eskisehir Başsavcılığı Uzlaştırmacılara Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, uzlaştırma alanında yapılan değişiklikleri uzlaştırıcılara aktarmak amacıyla bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı düzenlediği bildirildi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla uzlaşılan belgelerde işlenen suçlar nedeniyle tazminat davası açılamamasının anayasaya aykırı olduğu belirtildi.

Açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın başsavcılıklar bünyesinde faaliyet gösteren uzlaştırma bürolarında görüşülmeye başlandığı kaydedilirken, toplantının bu kararı anlamak ve paylaşmak amacıyla yapıldığı belirtildi. uzlaşma alanını sağlıklı bir şekilde etkileyecektir.

Eskisehir Adliyesi Yunus Emre Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda, Eskisehir Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu’nun faaliyetleri anlatıldı. Cumhuriyet savcıları İsmail Karteper ve Yasin Emre Turgut’un yaptığı sunumlarla uzlaşma alanındaki değişiklikler katılımcılara aktarıldı.

Toplantıda konuşan Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Alternatif Analizler Dairesi Başkanı Merve Özcan, alternatif analizler alanında uzlaştırma uygulamalarının kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, konuyla ilgili bilgi verdi. Uzlaştırıcıların izleyeceği yol.

Uzman uzlaştırıcı uygulamasının İstanbul, Ankara ve Adana illerinde pilot olarak uygulanmaya başladığını belirten Özcan, uygulamayla birlikte uzlaştırma alanındaki sorunların önüne geçileceğini belirtti.

Açıklamada uygulamanın Eskişehir’de de faaliyete geçmesinin beklendiği kaydedildi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, arabuluculara seslenerek, “Uzlaşma müessesesini güçlendirip ileriye taşımamız lazım. Burası Yunus Emre’nin şehri. Bireyler arasındaki sorunun, çatışmanın ortadan kaldırılması çok önemli. Bunu da Allah sayesinde yapabiliriz” dedi. Arabulucularımız, arabuluculuk uygulamalarımız sayesinde mağdurun hata nedeniyle uğradığı zararı azaltabiliyor.” “Adaletsizliği ortadan kaldıracak alternatif bir analiz sistemimiz var. Bu uygulamalarda ceza muhakemesi kapsamına girmeyen birçok eylem var. Uzlaştırmacılarımızın uzlaştırma koşullarından daha iyi yararlanarak sosyal tarafların güçlendirilmesi, ceza yargılamasının daha ileriye taşınmasında önemli bir adım olacaktır. uzlaşma kurumu daha da ileri.” değerlendirmesini yaptı.

Toplantıya soruşturma hakimi Zehra Seda Kalyoncu, Eskişehir 1. Derece Adliye Mahkemesi Adalet Kurulu Başkanı Arif Hamdi Sazak, Cumhuriyet Başsavcı Yardımcıları Ayhan Gökalp, Mehmet Özel ve Savaş Kılıç, hakim ve savcılar ile çok sayıda uzlaştırıcı katıldı.

kocasinanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu