Haber

Fransa’da çiftçiler otoyola attıkları ithal meyveleri ateşe verdi

Fransa’da çiftçi protestoları büyümeye devam ediyor.

Hükümetin tarım politikalarına ve çevre düzenlemelerine tepki gösteren çiftçiler, ülkenin güneyindeki Nimes şehrinin içinden geçen A9 otoyolunu trafiğe kapattı.

Seslerini hükümete duyurmaya çalışan çiftçiler, kutularda getirdikleri ithal meyveleri otoyola saçıp ateşe verdi. Bazı vatandaşlar kestikleri ağaç dallarını yol kenarına attı.

Ülke genelinde gösterilerine devam eden çiftçiler, kuzeyde Lille yakınlarındaki A1 otoyolunu, doğuda ise Strasbourg kenti yakınındaki M35 otoyolunu traktörlerle trafiğe kapattı.

Fransa’nın en büyük çiftçi birliği FNSEA, gösterilerin talepleri karşılanıncaya kadar devam edeceğini duyurdu.

SU MALİYETİ 47 MİLYON EURO

Çiftçiler, tarım sübvansiyonlarının kaldırılmasıyla mazot fiyatlarının artacağını ve su tüketimi nedeniyle yıllık 47 milyon avroluk ek maliyetle karşı karşıya kalacaklarını, karmaşık düzenlemelerin durumu zorlaştırdığını belirtiyor.

Çiftçiler ayrıca Avrupa Birliği’nin (AB) Yeşil Anlaşması’nda yer alan pestisit ve herbisit yasaklarına ve Brezilya ve Arjantin’den daha fazla sığır eti ithal edilmesine izin verecek yeni bir AB mutabakatına da karşı çıkıyor.

Çiftçiler, hayvan refahı konusunda katı kurallara uymadıkları için bu ülkelerle rekabet etmenin son derece zor olduğunu belirtiyor ve çelişkili politikaların terk edilmesini istiyorlar.

Çiftçiler, üretim maliyetlerindeki artışlar karşısında çevre düzenlemeleri ve haksız rekabetin ortasında kaldıklarını söylüyor.

Çiftçilere göre çelişkili politikalar sonucunda tarım sektörü hem gıda üretimini artırmaya hem de tarımın çevreye etkisini azaltmaya çalışıyor.

KAYNAK: TRT HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu