Yaşam

Sıfırdan Pahalıya Kaç Tane İkinci El Araba Bulunduğu Açıklandı!

15 Temmuz itibariyle Türkiye’de yeni bir dönem başladı. Ticaret BakanlığıResmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle ikinci el araba reklam fiyatlarının sıfırdan düşük olmasını yasaklar . 1 Ocak 2024 tarihine kadar geçerli olacak düzenleme ile “ sıfırdan pahalı Durumun ortadan kalkacağına inanılır. Konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan Ticaret Bakanlığı, düzenlemenin piyasaya nasıl yansıdığına değindi.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, düzenleme yürürlüğe girmeden önce yapılan incelemelerde satışa çıkarılan otomobil ilan sayısı sıfırdan değere ulaştı. 20 binden fazla ilan bulundu. 15 Temmuz prestijiyle bu ilan sayısı 7 bin seviyesine Düşüş yaşandığını açıklayan bakanlık yetkilileri, 5 bin civarında reklamın olağan dışı bir şekilde halen aktif olduğunu duyurdu. Ticaret Bakanlığı, 300 bin TL’ye kadarBunun cezaya yol açabileceğini hatırlattı.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

Ticaret Bakanlığı, İkinci El Motorlu Taşıtların Ticaretine Dair Yönetmelikte yaptığı değişiklikle, ikinci el motorlu taşıtların, imalatçı veya dağıtıcı tarafından tavsiye edilen cari satış fiyatının üzerinde bir fiyatla pazarlanması Ocak ayına kadar yasaklandı. 1, 2024.

15 Temmuz prestijiyle yürürlüğe giren düzenleme kapsamında gerçek ve tüzel tüm kişiler paylaşım aşamasında “reklam platformları” tarafından uyarılmakta; Bu uyarıya rağmen, yasağa aykırı ilanlar ve reklam verenlerin bilgileri Bakanlığımıza iletilir ve takibi yapılır.

Bu yönetmeliğe aykırı olabilecek reklam kısıtlama yönetmeliği yürürlüğe girmeden önce reklam platformlarında yayınlanan bireysel ve ticari reklamların toplam sayısının 20 binin üzerinde olduğu belirlendi. Duyuru platformları ile üyelerine yapılan uyarı ve bildirimler ile Bakanlığımızca yapılan kamuoyu bilgilendirmeleri sonucunda bu sayının 15 Temmuz 2023 tarihinden itibaren 7 binler mertebesine düştüğü görülmüştür. yönetmelik yürürlüğe girdi. Yapılan son incelemede söz konusu yönetmeliğe aykırı olabilecek toplam ilan sayısının 5 binin altına düştüğü anlaşıldı.

Bu kapsamda söz konusu ilanlara ilişkin bilgiler ilgili ilan platformlarından temin edilmiş ve Bakanlığımızca bunların incelenmesine başlanmıştır. Bakanlığımızca yapılan inceleme sonucunda kısıtlamaya aykırı ilan veren gerçek ve tüzel kişilere ilan başına 300.000 TL’ye kadar idarî para cezası verilir. Bu cezaların muhataplarına tebliğ süreci başlamış ve devam etmektedir.

Bu kapsamda, 15 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe giren reklam kısıtlamasına uygun olarak, reklam platformlarına bireysel veya ticari ilan veren tüm vatandaşlarımızdan ve işletmelerimizden araç ilanı vermeleri konusunda azami özen ve hassasiyet beklenmektedir.

Ayrıca bilindiği üzere şahsi satışlarda yılda en fazla üç araç satışına izin veriliyor ve bunun üzerindeki satışlar ticari faaliyet sayıldığından cezai yaptırım gerektiriyor. Birinci derece yakınları da dahil olmak üzere vekaleten satış yapan kişiler Bakanlığımızca incelenmiş olup gerekli cezai işlemler yürütülmektedir. Ayrıca vergi incelemesi kapsamında süreçlerin devamı için tespit edilen kişilerin bilgileri Hazine ve Maliye Bakanlığına iletilmektedir.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden sonra şu şekilde sıfır değerli reklamların olduğunu iletmiştik:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu