Haber

TikTok’ta 700 bin Türk hesabının çalındığı ortaya çıktı

ABD basınında yer alan haberlere göre Nisan ayında Türkiye’de 700 bin TikTok hesabı çalındı. Seçimlerden hemen önce yaşanan bu olayın TikTok’taki en büyük zafiyet olarak kayıtlara geçtiği belirtildi.

TikTok, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biridir. ABD – Çin rekabeti nedeniyle büyük güvenlik tartışmalarının merkezinde yer alan TikTok, Türkiye’deki sosyal medya kullanıcıları arasında da oldukça popüler.

NTV’nin ABD merkezli medya şirketi Forbes’tan aktardığı bilgiye göre, Nisan 2023’te Türkiye’de 700 bin TikTok hesabı çalındı.

Daha da önemlisi sistemdeki güvenlik açığının TikTok’un güvenlik direktörü Kim Albarella’ya geçen yıl iletildiği ancak TikTok’un maliyetler nedeniyle herhangi bir adım atmadığı iddia edildi.

TikTok tarafından gönderilen tek kullanımlık şifrelerin üçüncü şahıslar tarafından görülebileceği belirtildi.

Forbes’in haberine göre İngiltere merkezli istihbarat şirketi GCHQ, Çinli sosyal medya devini de bilgilendirdi.

Saldırıların Türkiye’de seçimlerden önce gerçekleşmiş olması, kasıtlı olarak yapıldığı iddialarına da yol açtı. Nisan 2023’teki saldırının TikTok’taki en büyük güvenlik zafiyeti olduğu belirtilmişti. Platformda daha önce böyle bir hesap çalma olayının yaşanmadığı vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu