Ekonomi

TL’nin değerini artırmak için Merkez’den yeni hamle! Vadesi 3 aydan uzun olan hesaplar için zorunlu karşılık oranı sıfırlanmıştır.

ekonomi yönetim, liralaştırma stratejisi çerçevesinde bir adım daha attı. Merkez Bankası, TL’nin değerini artırmak amacıyla TL mevduat hesapları için zorunlu karşılık oranlarını değiştirdi. TL mevduatın vadesini uzatmak isteyen Merkez, 3 aydan uzun vadeli Türk lirası mevduat için zorunlu karşılık oranlarını yüzde sıfıra indirdi.

Merkez’den yapılan açıklama şöyle:

“2023 Para Politikası ve Liraizasyon Stratejisi Metninde, liralaştırma stratejisi çerçevesinde uygulanacak politikaların güçlendirilerek, Türk lirasının hem aktif hem de pasif tarafındaki yükünü kalıcı olarak artırmaya yönelik kullanılacağı ifade edilmektedir. Ayrıca, döviz korumalı mevduat dışındaki Türk lirası mevduatın da ağırlıklı olarak kullanılacağı, Türk lirası mevduat tercihinin güçlenmesine yönelik adımların atılmaya devam edileceği kamuoyu ile paylaşıldı.

GEREKLİ KARŞILIK ORANI YÜZDE 0

Bu kapsamda, Türk lirası mevduatların vadesinin uzatılmasını teşvik etmek amacıyla 3 aydan uzun vadeli Türk lirası mevduatlar için zorunlu karşılık oranlarının yüzde sıfır olarak belirlenmesine karar verilmiştir. Ayrıca, yurt dışından doğrudan temin edilen 6 aydan uzun vadeli yabancı para cinsinden yükümlülüklerdeki artış için zorunlu karşılık oranlarının 2023 yılı sonuna kadar yüzde sıfır olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

20 OCAKTAN İTİBAREN GEÇERLİ

Bu değişiklikler, kurulumu 3 Şubat 2023 tarihinde başlayacak olan 20 Ocak 2023 hesaplama tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

yuregir-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu