Haber

Tunus’ta muhalif siyasetçiler gözaltına alındı

Tunus’ta Cumhuriyetçi Parti Genel Sekreteri Issam al-Shabi’nin de aralarında bulunduğu üç muhalif siyasetçi gözaltına alındı.

Siyasi çalkantıların yaşandığı Tunus’ta muhalif siyasetçilere yönelik baskınlar sürüyor. Tunus’ta son iki hafta içinde aralarında siyasetçi, hakim ve gazetecilerin de bulunduğu onlarca muhalif gözaltına alındı. Yerel kaynaklara göre, muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti’nin Genel Sekreteri İssam el-Şabi, ailesiyle birlikte dışarıdayken bir alışveriş merkezinin önünde polis tarafından gözaltına alındı. Avukatları tarafından yapılan açıklamada, Şabi’nin gözaltına alınmasının ardından polisin evine baskın düzenleyerek arama yaptığı belirtildi. Muhalefetin çatı grubu Ulusal Kurtuluş Cephesi üyeleri Chaima Aissa ve Jawher Ben Mbarek’in de gözaltına alındığı öğrenildi.

Polis ve İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yapmazken, avukatların yaptığı açıklamada siyasilerin devlet güvenliğine komplo kurmakla suçlandığı kaydedildi.

Chaima Aissa, Başkan Kays Said’e karşı protestolara öncülük etti ve bir siber suç davasında yargılandı. Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri Ahmed Najib al-Shabi’nin kardeşi Issam al-Shabi ve Ben Mbarek protestolara katılan seçkin isimler arasında yer alıyor.

Tunus’ta siyasi kriz

Cumhurbaşkanı Kays Said, Temmuz 2021’de “ülke tehlikede” olduğu gerekçesiyle dönemin başbakanını görevden alırken meclisin yetkilerini dondurdu. Said, 22 Eylül 2021’de imzaladığı kararname ile yetkilerini genişletti ve ilhak etti. yürütme organı ona. Şubat 2022’de Yüksek Yargı Kurulu’nun feshedildiğini belirten Said, 25 Temmuz 2022’de anayasa değişikliği referandumu, 17 Aralık 2022’de ise erken genel seçim yapılacağını duyurdu. Yüzde 30,5 katılımla gerçekleştirilen referandumda , yeni anayasa yüzde 94,6 “evet” oyu ile kabul edildi.

Ülkede 29 Ocak’ta ikinci tip milletvekili seçimleri yapıldı ve katılım oranı yüzde 11,3 olarak belirlendi. Seçim sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. – TUNUS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu