Ekonomi

CIB, piyasadaki rekabetçi ortamda yüksek getirili mevduat sertifikalarını piyasaya sürüyor

KAHİRE – Mısır’ın önde gelen finans kuruluşlarından biri olan Commercial International Bank (CIB), mevduat tabanını genişletmek ve yüksek enflasyonun diğer bankaları yönlendirdiği bir piyasada rekabet edebilmek amacıyla cazip aylık faiz oranlarına sahip yeni bir mevduat sertifikası serisini tanıttı benzer adımları atmak. CIB bugün, beş milyon Mısır poundu (EGP) ve üzeri mevduatlara aylık %22’ye kadar faiz sunan yeni mevduat sertifikalarını açıkladı.

Bankanın agresif faiz oranı stratejisi aynı zamanda bir milyon EGP’den başlayan mevduatlar için aylık %21 faiz oranına sahip üç yıllık sertifikaları da içeriyor. Ayrıca CIB, yüz bin EGP’den başlayan mevduatlara aylık %20 faiz oranıyla sertifikalar sunarak daha geniş bir müşteri tabanına hitap ediyor.

Bu duyuru, diğer büyük Mısır bankalarının yıllık getirisi yüzde yirmi yediye ulaşan yüksek getirili mevduat sertifikaları (CD) yayınlamasının ardından geldi. Özellikle Mısır Ulusal Bankası (NBE) ve Banque Misr, bu tür yüksek getirili CD’leri ilk ihraç edenler arasında yer aldı ve bu, ülkedeki artan enflasyon oranlarına rağmen finans kurumlarının mevduat çekme eğiliminin sinyalini verdi.

Konut ve Kalkınma Bankası (HDB), Al-Baraka Bank ve EGBank gibi diğer bankalar da rekabetçi CD’leri piyasaya sürdü. Bu finansal ürünler, nakit likiditesini aktif olarak yönetmeye yönelik daha geniş bir stratejinin parçası olup, müşterilere enflasyonun satın alma gücünü kaybetmesine karşı bir koruma sunar.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu