Dünya

“X Hastalığı” nedir? Gerçekler hiç de iddia edildiği gibi değil

COVİD’den 20 kat daha ölümcül bir virüsün neden olduğu “Hastalık X” adı verilen yeni salgını duymuş olabilirsiniz. Ve şimdi, sosyal medyada yayılan iddiaların aksine bunun gerçek bir hastalık değil, sadece bir fikir deneyinin bir modülü olduğunu öğrenmek sizi kesinlikle mutlu edecektir.

Lifehacker tarafından derlenen makalede belirtildiği gibi, Hastalıkla ilgili ana akım haberlerin çoğu, sosyal medyada bu gerçek göz ardı edildi ve geriye kalan tek şey, X hastalığının gerçekten var olduğunu ima eden paylaşımlardı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) X hastalığını Kovid, Ebola ve Zika gibi öncelikli hastalıklar listesine dahil etmesi bu konuda pek bir fayda sağlamadı.

Elbette bu varsayımsal hastalık tırnak içinde yer alıyor ve okuyucuları bunun varsayım olduğu ve bilinmeyen bir hastalık olduğu konusunda uyarıyor. nota giden bir yıldız işaretiyleBirlikte görünüyor ancak bu önemli detay herkesin dikkatini çekmeyebilir.

Başka bir deyişle, DSÖ, sekiz öncelikli hastalıkla ilgili araştırmalara ve dünyanın şu anda bilinmeyen gelecekteki salgınlarla başa çıkmasına yardımcı olabilecek araştırmalara öncelik verdiklerini söylüyor. Uluslararası halk sağlığı topluluğu hastalık olarak adlandırıyor Ya daha kötü bir salgın varsa? Bunu cümlenin kısaltması olarak kullanıyor. Bu nedenle dünya liderleri, Dünya Ekonomik Forumu sırasında X hastalığını tartışmak üzere Davos’ta bir araya geldiğinde, bilinen, olası bir hastalıktan ziyade küresel bir salgına hazırlık konusunu tartışıyorlardı.

“X Hastalığı” terimi 2018’de (COVID’den önce) ortaya çıktı ve hatta COVID’in ilk gerçek X hastalığı olarak kabul edilmesi gerektiği tartışıldı. Dünya liderleri X hastalığına hazırlıklı olmaya daha fazla dikkat etseydi, şu anda bu durumda olacağımız da tartışılabilir. Gerçek dünyadaki bir salgının patlak vermesine daha iyi yanıt verebiliriz. Buna “başka bir salgın” yerine “Hastalık X” gibi kulağa daha gerçekçi gelen bir ad vermek, tartışılacak bir senaryo oluşturmaya yardımcı olur. Ne yazık ki bu tartışmanın olasılığı internette yalan haberlerin yayıldığı gerçeğini de beraberinde getiriyor.

Elbette X hastalığı gerçek olmasa bile gelecekte yeni bir salgın riskinin her zaman bulunduğunu unutmamamız ve hazırlıklı olmamız gerekiyor.

HASTALIK X NEDİR?

Peki X Hastalığı nedir? Terim, yıllar önce bilim adamlarının yalnızca bilinen değil aynı zamanda bilinmeyen bulaşıcı tehditlere (örneğin, Kovid-19’a neden olan yeni koronavirüsler) karşı tıbbi karşı önlemler üzerinde çalışmasına olanak tanıyan bir fikir olarak ortaya atılmıştı. Buradaki fikir, gelecekte potansiyel olarak riskli bir dizi salgına yanıt olarak hızla uygulanabilecek teknolojilerin geliştirilmesini teşvik etmekti.

2017 yılında Dünya Sağlık Örgütü, SARS ve Ebola gibi bilinenlerin yanı sıra, araştırma için öncelikli olarak kabul edilen patojenlerin kısa listesine Hastalık X’i de ekledi. Yeni listede Kovid-19, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, Ebola virüsü, Marburg virüsü hastalığı, Lassa ateşi, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS), Rift Vadisi ateşi, Zika virüsü ve X Hastalığı yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü, Hastalık X kelimesinin yanına şu bilgiyi ekledi: Hastalık X, şu anda insan hastalığına neden olduğu bilinmeyen bir patojenin önemli bir uluslararası salgına neden olabileceği bilgisini temsil ediyor. Ar-Ge Planı açıkça, aynı zamanda bilinmeyen bir “Hastalık X” ile de ilgili olan erken Ar-Ge hazırlığına olanak sağlamayı amaçlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu