Haber

Resmi Gazete’de Yayımlandı: Askerlikte Yeni Dönem

Milli Savunma Bakanlığı, ‘Tescil Yönetmeliği’ndeki değişikliği Resmi Gazete’de duyurdu. Değişikliğe göre, askerlik hizmetini ödeme hakkını elde edip de bundan yararlanmayanlara yeni haklar sağlanamayacak.

Özetle yapılan düzenlemeler şu şekildedir: Askerlik çağına girmiş, fiilen askerliğe başlamamış, askerliğinin uygun olduğuna dair rapor almış olanlar ile kanunda belirlenen tutarı peşin ödeyenler; askerlik çağına girdikleri tarihten itibaren askerlik başvurusu tarihinden itibaren iki ay sonra kura çekme veya tasnif işlemleri sonucunda bu hakkından vazgeçmemiş olmaları şartıyla bu hakkından muaftırlar. faydası olabilir.

Firari, gizli görevde bulunan veya sandık başına ulaşamayanlar, e-devlet veya askerlik şubeleri üzerinden başvuru yapabilecek.

Kaçak, gizli ve yabancıların başvuruları sadece askerlik şubelerinden alınacaktır. Kura sonucu askerliğe seçilmeyenler, iki aylık süre içinde ödemeyenler, kura veya sınıflandırmadan önce vazgeçenler başvuru şartlarını taşımaları halinde yeniden askerlik başvurusunda bulunabilirler. .

Kanuna göre her başvuruda hesaplanan bedel peşin olarak ödenecek olup, ödenecek bedel önceki ödemelerden mahsup edilemez. Kura çekimi veya tasnif işlemleri sonucunda bedelli askerlikten yararlanma hakkını elde eden ve bu hakkından vazgeçenlere yeniden başvuru hakkı verilmez.

Askerlik öğrencileri, erbaş/sözleşmeli/astsubay, uzman astsubay, sözleşmeli erbaş ve adaylığı sırasında ayrılanlar, dilerlerse askerlik hizmetinden yararlanabileceklerdir. önceki aşamada fiilen askerlik hizmetine başlamamış olmak. Zorunlu askerlik sayısı, Genelkurmay Başkanlığı ile koordineli olarak Bakanlıkça belirlenir. Temel askerlik hizmetini yapacakları birlikler ve bu birliklerin kontenjanları 31 Aralık tarihine kadar Genelkurmay Başkanlığı tarafından Bakanlığa bildirilecek.

Vatandaşlığından ayrılanlara, tekrar Türk vatandaşı olmaları halinde askerlik hakkı verilmeyecektir.

Bedelli askerlik hizmetinden yararlanmaya hak kazananlar, celp ve sevk sırasında askere alınmamış olmaları şartıyla, emsallerinin terhis olacağı tarihe kadar askere başvurmaları halinde askerlikten vazgeçebilecekler. tabi olurlar. Bunların işlemleri bedelli askerlik öncesi durumlarına göre yapılacaktır.

Zorunluluklar Temel askerlik eğitimini tamamlamadan Türk vatandaşlığından çıkarılan veya çıkarılanlara, Türk vatandaşlığını kazanmaları halinde yeniden askerlik hizmetinden yararlanma hakkı verilmeyecektir.

Bedelli askerlik kapsamında sınıflandırılanlardan; Sevk belgesini sevke tâbi oldukları celp dönemindeki akranlarının terhise hak kazanacağı tarihe kadar teslim almayanlar, sevk belgesini aldığı halde birliğine katılmayanlar, temel askerlik eğitimine katıldıkları halde firar ve hava değiştirme/izin ihlali kabahatleri ile hak sahibi olmadığı halde bedelli askerlik yaptığı tespit edilenler askerlikten çıkarılır.

sabanozuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu