Ekonomi

Goldman Sachs, Çin için 2023 büyüme tahminini düşürdü

Investing.com – Çin hükümetinin mevcut teşvik seviyeleri, ekonomiye önceden düşünülenden daha az teşvik sağlayacak. Goldman SachsPazar günü Çin için ekonomik büyüme tahminlerini düşürdü.

Yatırım bankası, bu yıl Çin ekonomisinin toparlanmasına yönelik iddialarını aşağı yönlü revize ederek 2023 gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) iddiasını %6’dan %5,4’e düşüren büyük bankalar listesine katıldı.

Banka Pazar günü yayınladığı bir notta, ülkenin devam eden teşvikinin güçlü bir “büyüme teşviki” oluşturmak için yetersiz olduğunu ve bu yılın başlarında COVID-19 önlemlerinin kaldırılmasına rağmen daha yavaş bir toparlanma ile sonuçlanacağını söyledi.

Goldman Sachs ayrıca ikinci çeyrek GSYİH görünümünü bir önceki çeyreğe göre %4,9’dan %1’e düşürdü, ancak yılın ikinci yarısında potansiyel olarak daha fazla teşvik önlemiyle bir iyileşme öngördü.

Büyüme tahminlerini düşüren tek banka Goldman değil

Geçen haftaki bu atılım UBS, Nomura Holding A.Ş., Amerika BankasıVe JP MorganAşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok büyük bankanın benzer yıllık GSYİH hedef indirimlerini takip etti.

Bu bankalar ayrıca COVID-19 salgınından beklenenden daha yavaş bir toparlanma ve Pekin’den gelen yetersiz teşvik önlemlerini gösterdi.

Bununla birlikte, Goldman Sachs ve diğer aracı kurumlar, Çin hükümetinin mütevazı varsayımı olan %5’ten daha yüksek bir 2023 GSYİH hedefine sahip.

Çin ekonomisi, 2022’de şimdiye kadar kaydedilen en kötü GSYİH rakamlarından biri olan %3 büyüdü. Ülke üç yıllık katı COVID-19 kısıtlamalarını geri çektiği için büyüme daha sonra %4,5’e yükseldi. İlk çeyrekte toparlandı.

Ancak, son iki ayda bir dizi beklenenden daha zayıf ekonomik verinin gösterdiği gibi, bu toparlanma şimdi yavaşlıyor gibi görünüyor.

Çin’in değerli bir ekonomik itici gücü olan imalat bölümü, kavurucu iç ve dış taleple boğuşurken, emlak piyasası üç yıllık bir düşüşün ardından toparlanmayı başaramadı.

Bu, geçen hafta Çin Halk Bankası tarafından bir dizi faiz indirimine yol açarken, Salı günkü kredi ana faiz oranıİndirim de bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu